Pražskou burzu v pátek stáhly do červených čísel akcie firmy ČEZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Index pražské burzy v pátek odepsal svůj čtvrteční zisk. Příčinou poklesu o 0,24 procenta na 1317,67 bodu byly především akcie energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o více než tři procenta.

Šest z deseti titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX uzavřelo dnešní obchodování se ziskem, další dvě emise stagnovaly. Nejvýraznější zlepšení zaznamenaly s nárůstem o 2,29 procenta cenné papíry společnosti Photon Energy. Dařilo se rovněž Komerční bance či pojišťovně VIG. Akcie Komerční banky zdražily o 1,82 procenta na 670 korun za kus, emise VIG zpevnila o 0,74 procenta.

Naopak se nedařilo cenným papírům polostátní společnosti ČEZ, které zlevnily o 3,22 procenta na 1022 koruny. „Jednalo se pravděpodobně o reakci na včerejší (čtvrteční) oficiální zveřejnění vládního zákona o přeměnách obchodních společností, který může vládě usnadnit prosazení rozdělení ČEZ,“ uvedl makléř Vladimír Vávra ze společnosti Wood & Company. „Vzhledem k tomu, že dnes tvořily obchody s akciemi ČEZ přes 80 procent celé burzy, stáhl pod vodu celý index,“ dodal ekonom Bohumil Trampota z Komerční banky.

Druhým ztrátovým titulem byla Erste Bank. V jejím případě byl pokles výrazně menší, akcie rakouské bankovní skupiny odepsaly 0,15 procenta na 721,8 koruny.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Zdroj Zde