Pražskou burzu v úterý táhly do červených čísel především finanční tituly

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza v úterý potřetí v řadě oslabila. Index PX klesl o 0,45 procenta na 1345,53 bodu. Příčinou byly především ztráty u finančních titulů v čele s Komerční bankou.

Se ztrátu zakončilo obchodování šest z deseti emisí ovlivňujících hodnotu indexu. Sedmý titul, kterým byly cenné papíry nápojářské společnosti Kofola, stagnoval. Nejvýraznější pokles postihl akcie zbrojovky Colt CZ, jejichž cena klesla o 1,79 procenta na 548 korun za kus. „Akcie zbrojovky Colt CZ oslabily po zveřejnění výsledků hospodaření za druhý kvartál, když navzdory lepšímu než očekávanému meziročnímu růstu tržeb zaostaly za očekáváním provozní zisk a čistý zisk,“ uvedl makléř společnosti Wood & Company Vladimír Vávra.

Vzhledem k objemům prodejů ale měl na pražskou burzu větší vliv pokles cenných papírů Komerční banky a bankovní skupiny Erste. Emise Komerční banky odepsala 1,32 procenta na 671 Kč za akcii, u Erste činil pokles 0,83 procenta na 798,50 koruny. Nedařilo se ani dalším finančním emisím. Cenné papíry pojišťovny VIG zlevnily o téměř čtvrt procenta na 633,50 koruny a akcie banky Moneta oslabily o 0,12 procenta.

Výraznějšímu poklesu burzovního indexu zabránily hlavně akcie polostátní energetické firmy ČEZ. Zdražily o 0,26 procenta na 964,50 koruny. Proti dnešnímu převažujícímu trendu šel i producent tabákových výrobků Philip Morris ČR. Jeho emise si polepšila o 0,47 procenta na 17 280 korun za akcii.

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Původně uherskobrodská zbrojovka převzala americkou firmu Colt Holding Company a rozrostla se v holding s výrobními závody v řadě zemí.

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

  • Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Pilulka Lékárny

Po odeznění pandemie koronaviru se lékárenský e-shop snaží nakopnout svůj růst.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 17. červenci 2023

Zdroj Zde