Před 35 lety se Dukovany rozjely naplno. Prošli jsme nejstřeženější místa elektrárny

Národní íránská ropná společnost (NIOC) a ruský plynárenský gigant Gazprom podepsaly memorandum o porozumění v hodnotě 40 miliard dolarů (přes 957 miliard korun). 

Gazprom podle tiskové agentury íránského ministerstva ropného průmyslu SHANA pomůže společnosti NIOC s rozvojem plynových polí Kiš a Severní Pars a také šesti ropných polí. Ruská plynárenská firma, nad kterou má kontrolu Kreml, se bude rovněž podílet na dokončení projektů zkapalněného zemního plynu (LNG) a výstavbě plynovodů pro vývoz plynu. Írán má po Rusku druhé největší zásoby zemního plynu na světě. Americké sankce však tomuto blízkovýchodnímu státu zamezují v přístupu k technologiím a zpomalují vývoz této suroviny.

Dohodu podepsali generální ředitelé obou společností při on-line ceremoniálu v den, kdy ruský prezident Vladimir Putin přijíždí do Teheránu. Setká se tam s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím a s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jednat budou například o válce v Sýrii, s Erdoganem se bude Putin bavit rovněž o dohodě, jejímž cílem je obnovit vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře. Vývoz tam vázne kvůli blokádě, protože jih Ukrajiny má pod kontrolou Rusko.

Celý článek zde