Před čtvrt stoletím otevřel první hypermarket v Česku. Nabídl na 60 tisíc položek

Delegáti na klimatické konferenci OSN v Glasgow zatím nedosáhli konečné dohody, ačkoliv jejich setkání mělo podle původních plánů skončit v pátek v 19:00. Jednání však podle předsedy konference Aloka Sharmy budou pokračovat ještě v sobotu s tím, že konečné plenární zasedání očekává v sobotu odpoledne. Britský premiér Boris Johnson, který konferenci oficiálně pořádá, vyzval světové lídry, aby v posledních hodinách dvoutýdenních diskuzí projevili „kuráž a sebevědomí“.

„Předpokládám formální plenární zasedání v sobotu odpoledne, kde přijmeme rozhodnutí, a následné uzavření shromáždění,“ uvedl ve vyjádření Sharma, který odpoledne řekl, že by chtěl závěrečné dohody dosáhnout ještě dnes v noci. Podle agentury AP se pro dnešek většina delegací i zástupců médií odebrala z jednacích prostor a připravuje se na zítřejší náročný den.

„Světovým lídrům říkám ve všech našich rozhovorech následující: Tohle je ta chvíle,“ uvedl dnes Johnson v krátkém klipu vysílaném na konferenci. „Řekněte svým vyjednávacím týmům, jak je to důležité, řekněte jim, aby měli kuráž a sebevědomí na to se sjednotit a odsouhlasit návrh dohody,“ dodal.

Mezi sporné body, na nichž se vyjednavači více než 190 zemí domlouvají, patří zejména síla závazku ukončit používání uhlí a fosilních paliv. Spory se vedou rovněž ohledně finanční pomoci poskytované bohatšími státy těm chudším. Průmyslově rozvinuté země, které historicky vyprodukovaly nejvíce skleníkových plynů, totiž podle agentury AP například odmítají zahrnout do dohody závazek vyplácet kompenzace chudším zemím s méně rozvinutým průmyslem, které nesou za současné oteplení klimatu menší odpovědnost.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO