Predaj General Motors poklesol kvôli nedostatku čipov

Americká automobilka General Motors (GM) v piatok oznámila, že jej predaj v 2. štvrťroku 2022 klesol medziročne o 15 %.

Dôvodmi sú globálny nedostatok čipov a problémy v dodávateľských reťazcoch, ktoré zasiahli jeho výrobu, pričom zhruba 95.000 vozidiel čaká na určité komponenty. TASR o tom informuje na základe správ AP a Reuters.

Podľa GM väčšina nedokončených vozidiel bola vyrobená v júni. Automobilka očakáva, že ich dokončí a odovzdá predajcom do konca roka.

GM predal v období apríl – jún tohto roka 582.000 vozidiel, zatiaľ čo vlani v rovnakom období to bolo 688.236 áut.

Spoločnosť opätovne potvrdila svoj celoročný predpoklad čistého zisku vo výške 9,6 až 11,2 miliardy USD (9,21 – 10,74 miliardy eur) a zisk pred zdanením v pásme 13 až 15 miliárd USD. GM tiež odhaduje, že v 2. štvrťroku zarobil 2,3 až 2,6 miliardy USD pred zdanením.

Nedostatok čipov trápi výrobcov automobilov na celom svete už od roku 2020 a núti mnohé automobilky dočasne pozastaviť a upraviť výrobu.

Tento nedostatok obmedzil dodávky nových vozidiel predajcom v USA v 2. kvartáli na približne 1 milión, zatiaľ čo v „normálnych“ rokoch sú to približne 4 milióny. To posunulo ceny na rekordnú úroveň a obmedzilo výber vozidiel, no zároveň to prináša veľké zisky väčšine výrobcov.

„Aktívne pracujeme s našimi dodávateľmi na riešení vzniknutých problémov, aby sme uspokojili zadržiavaný dopyt zákazníkov po našich vozidlách,“ uviedol koncern vo vyhlásení.

Tento článok mohol vzniknúť aj vďaka podpore našich čitateľov

Pridajte sa k našej komunite, ktorá bojuje za spravodlivý a slušný štát, a podporte prácu našej redakcie. Teraz k nej navyše môžete získať až dve knihy úplne ZADARMO.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

S podporou až 2 knihy ZADARMO
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Možnosť diskutovať

Celý článek zde