Prevezie sa v dvoch papamobiloch, František si privezie aj vlastnú ochranku

Pri plánovaní návštevy mysleli aj na výšku schodov.

BRATISLAVA. Pápeža Františka budú na Slovensku ochraňovať slovenskí ochrankári, ale privedie si aj svojich vlastných z Vatikánu.

Hlavná zodpovednosť bude na strane Slovenska, povedal na stretnutí s novinármi riaditeľ odboru protokolu kancelárie prezidentky Roman Roth.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Pápežovu bezpečnosť má na starosti Úrad na ochranu ústavných činiteľov, ktorý bude spolupracovať s bezpečnostnými zložkami Vatikánu a pápežskou švajčiarskou gardou.

Zajímavost :  USA cesty do Európy neuľahčí, Slováci cestujú cez Turecko aj Rumunsko

Malý vojenský oddiel poverený ochranou pápeža, ktorý patrí medzi najstaršie fungujúce vojenské jednotky. Gardu založili v 16. storočí a pre jej členov je typická modro-oranžovo-červená uniforma s prilbou.

Stretnutiu s Františkom predchádzajú mesiace príprav do detailov, o ktorých verejnosť často ani netuší. Pri oficiálnych ani verejných stretnutiach si ich ani nevšimne.

V inštrukciách, ktoré dostávajú organizátori, je napríklad informácia, aké vysoké majú byť schody, po ktorých starnúci pápež vyjde na pódium, či ako má byť naklonená plošina, po ktorej prejde. Rieši sa aj dĺžka koberca či výška stoličky.

Zajímavost :  Salvadorci své měně bitcoinu nevěří. Češi doufají, že je přelomový krok zbaví daní z krypta

Organizátori podujatí s pápežom Františkom mali na prípravy menej času ako zvyčajne. Bežne sa podobná návšteva pripravuje aj rok. Prvý prípravný tím z Vatikánu prišiel na Slovensko v máji, oficiálne septembrovú návštevu potvrdili až začiatkom júla.

Dva papamobily

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO