Převratná změna automobilového průmyslu: samořízené vozy a létající auta

Podle manažerů automobilového průmyslu čekají tento sektor v příštích pěti až deseti letech převratné změny. Vedle masového rozšíření elektromobilů se podle nich do roku 2035 objeví í i samořízené autonomní vozy a létající auta. Ty se testují už i na Slovensku.

Průzkum mezi 1100 manažery automobilového průmyslu ve 31 zemích ukázal, že budoucnost automobilového průmyslu bude připomínat spíše sci-fi než dopravní odvětví.

„Snad každý aspekt automobilového průmyslu, od vývoje po výrobu až prodej, projde hlubokými změnami. Rozdílné schopnosti přizpůsobit se trendům rozdělí sektor na nové vítěze a poražené. Pro Česko je životně důležité, aby zůstalo v první skupině,“ říká k očekávaným změnám automobilový expert Jan Linhart z KPMG, která průzkum prováděla.

Elektromobily vytlačí spalovací motory

Podle očekávání budou elektromobily postupně přebírat stále větší podíl na trhu. V roce 2030 by podle průzkumu měla elektrická auta tvořit přibližně polovinu nově prodaných vozů v USA, západní Evropě, Japonsku i Číně. V Brazílii a Indii by to pak mohlo být 40 procent.

K rozšíření elektromobilů napomůže podle manažerů jejich zlevňování. Téměř tři čtvrtiny dotázaných uvedlo, že do roku 2030 se náklady na elektromobily sníží na úroveň vozů se spalovacím motorem.

Zároveň ale upozornili, že masové prosazení elektromobilů bude záviset také na výrazném zrychlení jejich nabíjení. To u většiny současných nabíjecích stanic trvá přes tři hodiny, v budoucnu by ale podle 77 procent respondentů mělo dobíjení trvat nanejvýš 30 minut.

Autonomní vozy a létající auta

Kromě elektromobilů očekávají manažeři automobilového průmyslu postupné rozšiřování  samořízených vozů. Ty podle většiny z nich budou komerčně dostupné na konci tohoto desetiletí ve velkých městech v západní Evropě, USA, Japonsku i Číně.

Přes 58 procent oslovených manažerů pak do roku 2035 očekává i první létající auta. Vývoj a testování létajících aut už je v pokročilé fázi v Číně, USA, Británii, Německu, dokonce i v sousedním Slovensku.

Nejistota napříč celým sektorem: dodávky, růst cen a Ukrajina

Manažeři se v průzkumu vyjádřili také k současným problémům. Nejvíce se obávají přetrvávání problémů v dodavatelských řetězcích.

Více než polovinu respondentů velmi znepokojuje současná nedostupnost čí růst cen oceli, hliníku, mědi a lithia do baterií.

,,Po ruském útoku na Ukrajinu jsou problémy v dodavatelských řetězcích ještě mnohem naléhavější. Rozpadají se obchodní vztahy, které zahrnují ruské či ukrajinské firmy. Už se kvůli tomu omezuje produkce i v Česku. Kromě toho dramaticky stoupají ceny surovin, a to nejen těch dovážených z Ruska i Ukrajiny. Rusko navíc přestalo plnit roli odbytiště a automobilky v něm zastavují distribuci i výrobu. To vše vyvolalo dodatečné obrovské nejistoty napříč celým sektorem,“ vysvětlil Linhart.

Přes polovinu dotázaných zneklidňoval také nedostatek pracovníků, který trápí obzvlášť USA. Další pak měli obavy z nárůstu složitosti a nákladnosti obchodních pravidel a cel.

Změny očekávají manažeři i ve způsobu prodeje aut. Více se podle nich bude prosazovat sdílení nebo půjčování aut na úkor jejich vlastnictví.

Obavy o budoucí ziskovost vyjádřilo 38 procent dotázaných. Nadpoloviční většina respondentů naopak v průzkumu věřila, že v autoprůmyslu porostou v příštích pěti letech zisky.

Jana Bartošová s přispěním ČTK

Celý článek zde