Přijímačky na střední: rozuzlení je tady. Jaké možnosti mají nepřijatí?

Období drilu a stresu ve středu definitivně skončí. Alespoň těm z více než 150 tisíc uchazečů o studium na střední škole a jejich rodinám, když zjistí, že u letošních abnormálně selektivních přijímacích zkoušek uspěli. Takových bude výrazná většina, v Praze a jejím okolí ale pomyslné síto rozřadí zájemce o studium nemilosrdněji než jinde. Kdo jím neprojde, ten má nicméně podle personalistů i některých investorů pořád poměrně širokou nabídku možností, co dělat.

V prvním kole přijímacího řízení se dostalo na školu přes 90 procent uchazečů. Takovým číslem, které nezahrnuje zájemce o víceletá gymnázia, uklidňoval ředitel Cermatu Miroslav Krejčí v rozhovoru pro Radiožurnál všechny děti a jejich rodiče, které děsí představa neúspěchu u zkoušky. Dodal však, že zejména v Praze může být kvůli nedostatku míst na školách celkový údaj jiný.

„Pokud se žáci v prvním kole nedostanou na svůj preferovaný maturitní obor, mají možnost to zkusit znovu v kole druhém, případně třetím. V pondělí 20. května bude zveřejněn seznam škol vypisujících druhé kolo,“ připomíná Nikola Šrámková, analytička organizace EDUin specializované na informování o vzdělávání. Podle ní je důležité nesejít z pomyslné vzdělávací cesty.

I po případném neúspěchu v dalších přijímacích řízeních Šrámková doporučuje nynějším deváťákům navštěvovat jazykové kurzy nebo mezinárodní vzdělávací programy.

Zajímavost :  Herní obr Embracer se dělí. České Kingdom Come skončí v jedné firmě s Pánem prstenů

Jak se dostat na Oxford? Co je problém českého školství a jeho financování? Rozhovor s exšéfem ČEZ Martinem Romanem pro pořad FLOW:

Video placeholde

Rozhovor s Martinem Romanem pro FLOW • e15

„Pokud by systém opustili a nastoupili do práce nebo zůstali doma, mohli by ztratit studijní návyky a pravidelný režim, což by mohlo ztížit jejich pozdější návrat do vzdělávacího systému,“ varuje Šrámková. Podobný názor zastává také Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti Alma Career, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz.

Silně by doporučil zůstat u studia, i kdyby mělo jít o nematuritní obor. „Zpátky do vzdělávacího systému by se jim pak vracelo těžce.“ Upozorňuje také na skutečnost, že vhodných brigád pro neplnoleté zájemce není až tak velké množství mimo jiné kvůli omezením náplně a podmínek práce pro mladistvé. Pokud by se přesto dospívající rozhodli dát si od studia dočasnou pauzu, kromě jazykových kurzů nebo běžných brigád mají i další možnosti.

Na bagr a do skladu

„Důležité je zůstat aktivní. Osobně bych šel třeba cestou stáží u velkých firem. Případně dočasného vycestování do zahraničí, byť to by bylo ještě lepší udělat spíše až po střední,“ přemýšlí specialista personální agentury ManpowerGroup Tomáš Urban. Zdůrazňuje, jak důležitá je v takových úvahách utvořená představa budoucího pracovního a studijního oboru. „Třeba v případě IT si umím představit, že by se dalo bez střední školy úplně obejít, nicméně bez specializovaných certifikací se v oboru neuplatníte. U takto velmi specifického příkladu by to šlo. Musím ale dodat, že z pohledu personalisty by přece jen vždycky působilo zvláštně, kdyby dotyčná nebo dotyčný měli jen vychozenou základní školu,“ upozorňuje Urban.

Zajímavost :  Rychlá novela čerstvého zákona o zbraních. Vláda reaguje na masakr na fakultě

„Dnešní patnáctiletí toho ale zatím moc nedělali, neví, co by chtěli dělat, a to se do jejich dvaceti příliš nezmění. Mně někdo nadělit dar volného roku, rozhodně nejdu studovat na školu, kam nechci,“ rozvíjí jeho úvahy Vojta Roček, partner investiční společnosti Presto Ventures zaměřené na softwarové start-upy. „Snažil bych se seznámit s reálnou prací. Šel bych pomáhat na stavbu a chtěl bych zkusit řídit bagr. Do skladu Amazonu běhat mezi regály s lidmi, co jedou v pervitinu. Stínovat nějakého regionálního manažera v obchodním centru na pár dní. Podívat se na pár různých přednášek na různé vysoké školy. Jezdit s popeláři,“ nastiňuje zdánlivě nekonečně široké možnosti Roček.

Český přijímačkový dril pojede dál. Příští rok z toho může být ještě větší ostuda

Cílem jeho patnáctiletého alter-ega by bylo vyždímat ze světa maximum zážitků, které by člověku pomohly pochopit, kdo je a co od života bude později chtít. I kdyby to mělo podle Ročka obnášet psaní spousty e-mailů na všechny strany a snahu překonat bariéru nedůvěry vůči tak mladému člověku.

Zajímavost :  Nabídky i notifikace v jeden den. Evropská komise odsouhlasila veřejnou podporu pro nový blok Dukovan

Analytička EDUin Šrámková ale připomíná, že v případě některých nepříliš obvyklých životních rozhodnutí může dojít ke ztrátě statusu studenta a vzniku povinnosti platit sociální a zdravotní pojištění. Názor investora Ročka nicméně vychází mimo jiné z jeho přesvědčení o tom, že české školství si vybírá úplně jinou daň: až příliš často prý generuje frustrované a zlomené jedince s nenávistí k učení.

Zdroj Zde