Problémy v lodnej doprave znížili vývoz brazílskej kávy o takmer 30 percent

Podľa Cecafe vyviezla Brazília v septembri 2,74 milióna 60-kilogramových vriec kávy. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená pokles o 29 percent. Ako povedal šéf Cecafe Nicolas Rueda, čo sa týka lodnej prepravy, situácia sa už dlhší čas nemení a vývozcovia majú problém pri zabezpečovaní si prepravných kontajnerov a lodí. Navyše, aj potom, čo sa im podarí plavidlá a kontajnery zabezpečiť, musia často čeliť meškaniu nakládky v prístavoch.

„Konkurencia medzi exportérmi, čo sa týka zabezpečovania lodných kontajnerov a termínu nakládky, je obrovská. Navyše, všetko je veľmi drahé,“ povedal Rueda.

Zajímavost :  Úspěch v Litvě: Společnosti Oro Navigacija a CS SOFT podepsaly smlouvu na upgrade ATM systému ALS

Export kávy Arabica klesol v septembri medziročne o 24 percent na 2,42 milióna vriec. Ešte výraznejší pokles zaznamenal vývoz kávy Robusta. V tomto prípade klesol vývoz o 51 percent na iba 326 045 vriec.

Dôvodom prudkého poklesu vývozu Robusty je zvýšený dopyt po tejto káve na brazílskom trhu. Brazília, ktorá je najväčším vývozcom kávy na svete, je po USA zároveň druhým najväčším svetovým konzumentom kávy. Brazílske pražiarne momentálne čoraz viac využívajú Robustu vo svojich zmesiach, keďže po júlových mrazoch vyskočili ceny kávy Arabica na historické maximá.

Zajímavost :  Změny ve vedení sekce Mezinárodní vztahy a finanční trhy

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO