Prodej baleného piva na vsi výrazně roste, pije se po garážích, hospody umírají

Postupný úpadek venkovských hospod začal již ve druhé polovině minulého století v důsledku vylidňování venkova. Těžkou ránu zasadila hospodským koncem roku 2016 první vlna elektronické evidence tržeb, po které zavřela spousta malých provozoven zvláště na venkově. O významný úbytek hostů v podnicích, které vydržely, se pak v polovině roku 2017 postaral protikuřácký zákon. A katastrofu dovršila pandemie s uzavíráním hospod a s okénkovým prodejem, po které se už významná část hostů nevrátila vůbec.

„Posledních několik desítek let sice vidíme postupnou migraci části populace na venkov, ale opět spíše v satelitech v blízkosti měst, kde je situace odlišná než v ostatních menších obcích. Větší míra možnosti práce z domova by pak mohla zvláště v těchto oblastech přispět k oživení, ale ne ve zcela zásadní míře,“ uvádí prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

Pro představu, v jaké situaci se ocitá venkovské pohostinství, může sloužit modelový výpočet. Mediánová velikost obce činí podle statistického úřadu 382 obyvatel. Pokud je v takové obci restaurace se čtyřiceti místy, podává zejména pivo a studenou kuchyni a navštíví ji třicet hostů denně. Tržba na zákazníka se pohybuje kolem 150 korun, což v tržbách představuje zhruba 4500 korun denně. Za měsíc je to něco kolem 135 tisíc korun, ročně 1,62 milionu.

Češi loni vypili nejméně piva od 60. let. Nadobro zavřelo 500 hospod

Pokud pracuje v restauraci pouze sám majitel a podniká ve vlastních prostorách, čistý zisk v podobném zařízení dosahuje maximálně šesti procent. „To  znamená, že čistý příjem hostinského z podnikání je tak 87 tisíc ročně, tedy něco přes sedm tisíc korun měsíčně, což je hluboko pod úrovní minimální mzdy,“ vykresluje problematiku Stárek.

Zajímavost :  Nechcela, aby jej dieťa čelilo rakovine: Je ťažké vysvetľovať okoliu, že matkou nebudem

„Pohostinství je navíc regulováno desítkami povinností a čelí mnoha oblastem kontrol, což zásadně zvyšuje administrativní náročnost podnikání. Z uvedeného velmi zjednodušeného příkladu je jasné, že podnikat v pohostinství, kde není dostatek zákazníků, se jako hlavní činnost nemůže nikomu vyplatit, a tudíž jsme v situaci, kdy hospod navzdory snahám některých obcí prostě ubývá,“ dodává.

Scénář krachujícího venkovského pohostinství a přesun k balenému pivu již ve významnější míře zaznamenaly vesnické obchody. Síť COOP, která je na venkově dominantní a provozuje tam zhruba 2500 prodejen, vykázala výrazný nárůst prodeje piva.

Ať lidé pracují z hospod, navrhuje irská vláda. Chystá transformaci venkova

„V roce 2020 v našich prodejnách vzrostl prodej piva v průměru o zhruba 12,5 procenta, trend potvrzuje i letošní rok s dosavadním sedmnáctiprocentním růstem. Samozřejmě se na růstu podílela pandemie, celkově však jde o dlouhodobější vývoj,“ uvedl ředitel rozvoje sítě COOP Lukáš Němčík.

Zajímavost :  České Sotio pokročilo v boji proti rakovině. „První pacient bude z USA,“ říká šéf výroby Sojka

Dokládají to i statistiky Plzeňského Prazdroje, podle kterých vzrostl prodej piva z koncernu v síti COOP za rok 2020 o třináct procent a vesničtí pivaři se podle pivovaru dnes už nespokojí jen s levnými pivy, ale výrazně roste i obliba ležáků a novým trendem je prodej piv z regionálních pivovarů. Jejich prodej podle řetězce COOP často rostl až o desítky procent a v některých prodejnách již představují zhruba pětinu všeho prodaného piva. 

V důsledku odklonu pivařů od venkovských hospod ke konzumaci v domácí společnosti výrazně vzrostl i prodej sudového piva. „Oproti loňskému roku se letos prodalo o čtvrtinu sudů více. Prodáváme je ve zhruba 120 prodejnách COOP a plánujeme tento počet zdvojnásobit,“ uvedl ke změně pivního trhu Josef Jukl, manažer pro klíčové zákazníky Plzeňského Prazdroje. Největší poptávka je podle něj po třicetilitrových sudech, roste však také zájem o 15litrové sudy. Lidé tak v letních měsících omezili návštěvy restaurací a pořádali večírky na vlastních zahradách.

Hospodští otevřeli, ale trpí dál. Hostů je pomálu, chybí personál a nemá kdo vařit

Tam, kde jsou chalupáři nebo v turisticky frekventovanějších obcích, je samozřejmě poptávka v restauracích vyšší, alespoň nárazově o víkendech a v době prázdnin. K tomu však přibývají některé trendy, které hostinskému provozu konkurují.

Zajímavost :  Výtržnosti vo Wembley. Proti maďarským fanúšikom zasahovala polícia

„Jedná se například o klubovny u fotbalových hřišť, hasičské zbrojnice a o další místa, kde se lidé setkávají a popíjejí, což samozřejmě opět ovlivňuje pokles návštěvnosti restaurací. Pokud tedy hovoříme o hospůdkách v malých obcích, do budoucna můžeme vidět cestu pouze v provozování této živnosti jako doplňkové, kdy někdo provozuje restauraci ,po své práci‘, nebo v diverzifikaci služeb – tedy v kombinaci běžné hostinské činnosti například s obchodem, prodejem jiných služeb a podobně,“ předvídá Stárek.  

Gastroprovozovatelé oslovení serverem e15.cz  odhadují počty uzavřených provozoven v rozmezí od pěti do deseti procent ze zhruba čtyřiceti tisíc podniků, které fungovaly v Česku v posledním předcovidovém létě roku 2019. Zanikají zejména venkovské provozy bez kuchyně, tedy závislé na prodeji piva.

Koronavirus mutuje. Jsou nové varianty nebezpečné?


Zdroj Zde