Prodeje téměř neklesly, i tak Škoda vydělává méně. Provozní zisk klesl skoro o 31 %

Provozní zisk automobilky Škoda Auto za prvních šest měsíců letošního roku klesl o 30,6 procenta a 676 milionů eur (16,6 miliardy korun) z loňských srovnatelných 974 milionů eur. Pokles způsobily hlavně vyšší náklady na výrobu a nepříznivý vývoj směnných kurzů. Na výsledky má vliv také rusko-ukrajinský konflikt. Ve své výsledkové zprávě to dnes oznámil mateřský koncern Volkswagen.

Tržby za leden až červen zůstaly téměř beze změny, činily 10,2 miliardy eur (250,4 miliardy korun). Škoda Auto dodala zákazníkům 447 tisíc vozů, což je o 3,5 procenta méně než před rokem. Pokles prodeje v Evropě částečně kompenzoval růst v Indii. Zvýšil se zejména prodej elektrického SUV Enyaq iV.

Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale také v Číně, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než sto trzích.

Začátkem března Škoda Auto oznámila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu přeruší výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a v Nižném Novgorodu a zastaví export aut do Ruska. V loňském roce pro ni bylo Rusko druhým největším trhem.

List Vedomosti s odvoláním na informovaný zdroj ve středu napsal, že Volkswagen zvažuje prodej svého závodu v Kaluze, kde po invazi Ruska na Ukrajinu německý výrobce zastavil výrobu, kazašskému výrobci automobilů Asia Auto. Ten má licenci na výrobu vozů Volkswagen a Škoda. O osudu závodu má být rozhodnuto do konce letošního roku.

Prodejně hůře než před rokem se za prvních šest měsíců roku 2022 dařilo dalším značkám koncernu Volkswagen. Samotná automobilka VW a její divize výroby osobních aut zaznamenala prodej 1,218 milionu automobilů, loni to bylo přes 1,5 milionu vozů. Přesto provozní zisk vzrostl z 1,2 na 1,86 miliardy eur. V zisku navzdory snížení prodejů skončily i Audi, pod nějž patří i Lamborghini, Bentley a výrobce motocyklů Ducati, a Porsche. Naopak ztráta Seatu se zvýšila z 26 na 97 milionů eur.

Provozní zisk celého mateřského koncernu Volkswagen bez mimořádných položek se v prvním pololetí zvýšil o 16,1 procenta na více než 13 miliardy eur. Tržby vzrostly o dvě procenta na 132,3 miliardy eur.

Ve výhledu na celý rok počítá koncern Volkswagen se zvýšením dodávek zákazníkům o pět až deset procent, pokud se znovu nerozjede pandemie onemocnění covid-19 a zmírní se výpadky v dodávkách komponentů. Zvýšit by se pak měla i provozní marže koncernu.

Celý článek zde