Protimonopolný úrad už vážne rieši podozrenia z kartelu laboratórií

Začal správne konanie, pätici firiem hrozia pokuty v miliónoch eur.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Protimonopolný úrad nazbieral dosť dôkazov na to, aby začal správne konanie proti pätici laboratórií, ktoré podozrieva, že uzavreli kartel.

„Dohadovať sa mohli na cenách, územnom rozdelení trhu a zákazníkov a mohli si tiež vymieňať citlivé obchodné informácie,“ písal úrad po razii vo firmách v decembri.

V nasledujúcich mesiacoch bude vyhodnocovať podklady a informácie, o začiatku správneho konania informoval v pondelok predpoludním.

Z kartelu štátny orgán podozrieva päť firiem, ktoré pôsobia v oblasti laboratórnej diagnostiky. Ich zoznam odmietol zverejniť, ale podľa informácií SME by malo ísť o najväčšie a najziskovejšie laboratóriá na Slovensku – Unilabs, Medirex, Synlab, Klinickú biochémiu a Martinské bioptické centrum.

Začiatok správneho konania z nich potvrdil len Synlab, tri firmy na otázky neodpovedali. S martinským centrom sa SME nepodarilo spojiť.

V decembri úrad vo firmách urobil kontrolu. Raziu inšpektorov vtedy potvrdil len Medirex. Počítače pracovníci inšpekcie brali podľa informácií SME aj vo firme Unilabs. Laboratórium to odmietlo komentovať.

Ak Protimonopolný úrad dokáže laboratóriám, že boli dohodnuté, hrozia im pokuty až v miliónoch eur. Správne konanie však automaticky neznamená, že pätica firiem skutočne vytvorila kartel.

Zvýhodňovanie väčšiny spomínaných laboratórií stálo vlani v júli miesto šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richarda Strapka.

Laboratórna diagnostika patrí v slovenskom zdravotníctve medzi jedny z najziskovejších odvetví. Niektoré firmy z tejto oblasti majú vyššie ziskové marže ako IT firmy.

Konanie nezačínajú bez dôkazov

Úrad bude podľa hovorkyne Adriany Oľšavskej od dotknutých firiem žiadať informácie a podklady, ktoré potrebuje na prešetrenie podozrenia z kartelu. “Protimonopolný úrad má taktiež právo vyžadovať ústne vysvetlenie,” povedala.

“Z našich skúsenosti môžeme potvrdiť, že ak Protimonopolný úrad začne správne konanie, vo väčšine prípadov už musí mať dostatok dôkazov a informácií a musí byť do značnej miery presvedčený o tom, že došlo k protiprávnemu konaniu,” vraví advokát Ján Lazur z advokátskej kancelárie TaylorWessing.

Ide podľa neho už o silnú indíciu, že výsledkom bude, že úrad konštatuje protiprávne konanie a uloží sankcie.

Súvisiaci článok Medirex potvrdil raziu pre podozrenie z kartelu. Zvyšné dve laboratóriá z veľkej trojky mlčia Čítajte 

Skúmané laboratóriá tiež nie sú bezbranné. “Môžu predkladať dôkazy, ktoré podporia ich tvrdenia,” vysvetľuje Lazur.

Správne konanie môže podľa Oľšavskej trvať až tri roky, potom úrad rozhodne, či vyšetrované laboratóriá porušili pravidlá hospodárskej súťaže. Ak áno, môže im uložiť pokutu až do desať percent z obratu za predchádzajúce uzavreté účtovné obdobie.

Napríklad najväčšia sieť laboratórií, dánsky Unilabs mala vlani obrat až 79,79 milióna eur. Pokuta by tak mohla byť takmer osem miliónov eur.

Zajímavost :  Distributoři získají možnost omezit výkon fotovoltaik v době, kdy bude elektřiny příliš

Laboratóriá môžu podľa Oľšavskej podať proti rozhodnutiu úradu rozklad, čiže odvolanie, alebo dať prípad na súd.

Lazur pripomína, že v minulosti sa už stalo, že súd zrušil rozhodnutie Protimonopolného úradu.

Synlab potvrdil konanie, Medirex raziu

“Spoločnosť Synlab môže potvrdiť, že dostala písomné oznámenie o začatí správneho konania,” povedala jej hovorkyňa Gabriela Semelová. Hovorí, že Synlab je presvedčený o svojej integrite. “Veríme, že ju správne konanie potvrdí.”

Ostatné firmy sa k správnemu konaniu nevyjadrili, ale Medirex v decembri potvrdil raziu, ktorá mu predchádzala. “Protimonopolný úrad realizoval inšpekciu v našej spoločnosti, predstavenstvo spoločnosti Medirex mu poskytlo plnú súčinnosť.”

Súvisiaci článok Prečo je VšZP vo vysokej strate? Aj preto, lebo laboratóriám platí o milióny eur viac ako Dôvera (analýza) Čítajte 

Vo firme Unilabs inšpektori podľa informácií SME zhabali aj počítače. „K predmetnej veci sa nevyjadrujeme,“ napísala v decembri Lívia Franková, vtedajšia šéfka marketingu Unilabsu, ktorý je jednotkou na trhu.

Klinická biochémia sa vtedy odpovedi na otázku o inšpekcii vyhla. „V prípade akýchkoľvek pochybností zo strany súťažných autorít bude spoločnosť Klinická biochémia vždy poskytovať nevyhnutnú súčinnosť,“ odpísala jej vtedajšia obchodná riaditeľka Jarmila Melegová.

Dnes je podľa informácií na internete výkonnou riaditeľkou piateho spomínaného laboratória – Martinského bioptického centra.

Štedrý Strapko

Štyrom zo spomínaných laboratórií Unilabsu, Medirexu, Klinickej biochémii a Synlabu platí Všeobecná zdravotná od roku 2022 o milióny eur viac, ako by mala, a ako im platí jej najväčšia konkurentka poisťovňa Dôvera, ktorá patrí finančnej skupine Penta.

Na konci augusta minulého roku na to v blogu upozornili analytici z Útvaru hodnoty za peniaze na ministerstve financií.

Po zvýšení platieb od štátnej poisťovne v roku 2022 mali Medirex a Klinická biochémia vyššie ziskové marže ako dve najúspešnejšie slovenské IT firmy – Eset a Pixel Federation.

Zajímavost :  Google spustil v Česku svůj on-line obchod Google Store

Dve laboratóriá zarobili počas covidu podľa analytika a bývalého šéfa Dozornej rady VšZP Martina Smatanu viac ako za posledných takmer desať rokov dokopy.

Súvisiaci článok Obchod s krvou patrí medzi najlukratívnejšie v zdravotníctve Čítajte 

„Celkovo oproti konkurencii VšZP prepláca laboratóriá o 20 miliónov eur ročne,“ napísal v spomínanom blogu analytik Adam Marek.

Kým mesačný limit na poistenca po zohľadnení náročnosti kmeňa poisťovne bol vo VšZP pre tieto laboratóriá 3,41 eura, v Dôvere to bolo len 2,84 eura.

Náročnosť kmeňa sa zohľadňuje, lebo VšZP má v priemere starších, a teda aj chorejších poistencov ako Dôvera. Dostáva preto od štátu o 33 percent viac na poistenca ako súkromná poisťovňa.

Aj preto, že zvýhodňuje štyri laboratóriá, mala VšZP na konci júla minulého roka rekordnú stratu vyše 112 miliónov eur. Vtedajší minister zdravotníctva Michal Palkovič preto odvolal jej riaditeľa Strapka.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO