Prudké zvýšení cen zemního plynu zdražilo i CNG. Ve srovnání s benzinem je ale levnější než dříve

Stlačená varianta zemního plynu (CNG) určená pro pohon motorových vozidel zaznamenala výrazný nárůst ceny. Ta průměrná je aktuálně o několik korun vyšší než na začátku roku – 31 korun za kilogram. Podle webu cng.cz ale některé plnicí stanice prodávají plyn výrazně dráže, v jednom případě dokonce za 49,90 korun za kilogram. Ve srovnání s benzinem je však stlačený zemní plyn stále levnější – cenové nůžky se ještě více rozevřely ve prospěch CNG. Jak se zdá, vzhledem k vývoji cen zemního plynu na burze bude zdražování i nadále pokračovat.

Ještě letos v únoru se průměrná cena CNG pohybovala okolo 27,50 korun za kilogram, což odpovídá zhruba 19,60 korunám za metr krychlový. Aktuálně se cena stlačeného zemního plynu vyšplhala na 31 korun za kilogram, tedy více než 22 korun za metr krychlový. 

Zajímavost :  V neděli přibylo 787 případů covidu. Je to největší nedělní nárůst od dubna

Ceny benzínu rostou více

Pro porovnání ceny s benzínem je třeba kalkulovat s cenou za metr krychlový CNG, protože právě tento objem odpovídá z hlediska obsahu energie litru benzínu. Začátkem roku stál litr benzínu v průměru něco přes 28 korun, aktuálně už stojí více než 35 korun za jeden litr.

„Růst ceny u benzínu je výrazně vyšší než u odpovídajícího množství CNG, což v tuto chvíli ještě posílilo cenovou výhodu CNG. Zatímco plyn vycházel na začátku roku ve srovnání s litrem Naturalu 95 levněji průměrně o více než osm korun, nyní je rozdíl asi třináct korun,“ komentuje vývoj generální ředitel nákupní aliance Axigon Damir Duraković.

Další zdražení?

Vzhledem k vývoji cen zemního plynu na burze jsou však provozovatelé plnicích stanic nuceni k dalšímu zdražení. 

Zajímavost :  Chléb a rohlíky zdraží. Náklady na výrobu pečiva skokově vyletěly

„Od tohoto týdne se zvýšila cena v největší síti plnicích stanic innogy na 32,40 korun za kilogram. I tak ale po započtení slevy pro firmy sdružené v naší nákupní alianci zde lze nakupovat kilogram CNG za podprůměrných 30 korun a 40 haléřů,“ říká Damir Duraković. 

Extrémní ceny

Dodává, že současně se však na plnicích stanicích E.ON zatím stále drží ceny převážně na úrovni 28 korun za kilogram, což odpovídá ceně 20 korun za metr krychlový. Ve srovnání s litrem benzínu je zde CNG při využití naší slevy dokonce o 16 korun a 50 haléřů levnější. I zde už však bylo avizováno zdražení, k němuž dojde pravděpodobně od poloviny října.

U některých plnicích stanic se cena CNG vyšplhala do extrému. V jednom případě dokonce dle údajů webu cng.cz dosahuje úrovně 49,90 koruny za kilogram, což odpovídá asi 35,60 koruny za metr krychlový. Maximální ceny benzínu přitom dosahují téměř 38 korunám za jeden litr. 

Zajímavost :  Bohemia Energy zkrachovala. Statisíce jejích klientů převezmou velcí konkurenti

Tomáš Rovný

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO