Prudký boom poptávky může lidem sebrat důvěru v solární energii

Trocha kontextu na úvod. V posledních letech vzrostla cena energií kvůli krachu Bohemia Energy i válce na Ukrajině. Rok od roku navíc roste zájem o obnovitelné zdroje energií a lidé chtějí být méně závislí pouze na distributorech. Energetická soběstačnost je lákavá a díky dotačním programům jako Zelená úsporám může značnou část (výše maximální podpory může být až 250 tisíc) investice rodinám zaplatit stát.

Vysoké ceny energií a velkorysé dotace na realizaci nového zdroje energie vyústily v to, že fotovoltaiku chce na střeše najednou téměř každý. Proto je trh momentálně zahlcený objednávkami. Důvěryhodní výrobci nestíhají produkovat kvalitní hardware (hybridní invertory, baterie) a ověřené, kvalitní instalační firmy, na které je spolehnutí, mají tolik zakázek, že se dostanete na řadu až za několik měsíců.

A to otevřelo prostor pro různé nekompetentní dodavatele, kteří chtějí na dnešní vysoké poptávce po solární energii v domácnostech jen profitovat. Kvalita instalací, záruky a efektivita spojená s někdy težce uspořenými finančními prostředky běžných domácností jsou druhostranné, stejně jako pošramocené vnímání solární energie jejich zákazníků. Všichni máme v živé paměti rok 2010 a výkup vyrobené energie ze slunce za hodně „výhodnou“ cenu, který vyústil ve vysokou zpětnou solární daň. V jejím důsledku došlo k dlouhodobé stagnaci výstavby fotovoltaických elektráren.

Dcera Pavla Tykače ovládla technologickou firmu Eltodo. Připravuje pro ni restart

Po více než deseti letech se solární energie zase dostává do popředí. Češi jí znovu začínají důvěřovat, zajímají se o tento segment a hledají cesty, jak si zajistit další zroj čisté energie ze Slunce. Každopádně důvěra v solární energii je pořád křehká. A pochybní dodavatelé tomu nepomáhají. Rychle rostou společnosti zaměrěné na dodávku této technologie. Nakoupují levnější, méně kvalitní technologie, skládají méně odborné instalační týmy, kterým mnohdy chybí i elektrovzdělání, zkušenosti a tváří se jako firma s tradicí.

Stačí si přečíst recenze, které píšou rozhořčení a zklamaní lidé: poškozená střecha, fasáda i zateplení a další. Pokud zákazníci spěchají a pro slibovaný rychlejší termín objednají u pochybných firem, mohou přijít i oni o část svých úspor ve smyslu nezískání dotace – podpory, protože neznalost legislativy v krocích nebo nekvalitní a necertifikované technologie mohou vést k nepřipojení systému do distribuční soustavy nebo k povinnosti systém částečně nahradit.

Důležité je uvědomit si, že problémy s nedostatkem hardwaru (zejména hybridní měnič a baterie) řeší obecně i velcí hráči ve fotovoltaice, jako jsme my. Kdo říká, že ne, nemluví pravdu. Dnes se 99 procent technologií standardně dováží z Číny. Jestli někdo nabízí „efektivní evropský HW“, není to vždy zcela pravda. Je nutné ale říci, že Čína v tomto segmentu produkuje kvalitní komponenty s certifikáty kvality, které jsou celosvětově ověřené, a je nutné kvalitu dodávané technologie přímo ve výrobních závodech kontrolovat.

Je důležité se orientovat podle ověřených dodavatelů solárních panelů a montážních firem s letitými zkušenostmi, které vědí, jak pracovat s reklamacemi, jak často se dějí a v neposlední řadě mají také potřebné certifikace. Nevěřte reklamám na sociálních sítích a z call center, které hlásají, že mají revoluční produkt, který zvládnete namontovat vlastními silami. Nekupujte nic bez technické podpory a servisu. Zodpovědný poskytovatel nikdy nic takového ani nebude nabízet.

Domy, které pomáhají nabíjet. Popelnice na telefonu. Deset vychytávek pro zelená města

Přístup firem ve stylu „rychle vydělejme a nestarejme se o klienty“ je krátkozraký a pro rozvoj a využívání solární energie zhoubný. Vrhá to špatné světlo na nás všechny. Nevracejme se o 13 let zpět, kdy ve spojitosti se solární energií nenapadalo většinu společnosti nic pozitivního. Lidé chtějí moderní čistý zdroj energie a někdy je tyto neodborné nabídky různých společností od této ambice odvracejí. A kvůli tomu pak ztrácí důvěru v odvětví jako takové.

Na závěr si nemohu odpustit několik praktických rad, na co si dát pozor:

  1. Kvalitní firmy vám nenabídnou instalaci do 14 dní, musíte si na ně počkat obvykle několik týdnů, protože jsou pro svoji kvalitu plně vytížené.
  2. Sledujte dlouhodobé reference v odvětví fotovoltaiky a kvality HW. Najdete zde spoustu naštvaných a zklamaných lidí, které nekvalitní dodavatelé, hardware a neexistující technická podpora stály nervy i peníze. Nebo můžete naopak získat kvalitní doporučení.
  3. Hledejte certifikáty, dobu záruky a případný servis. Může se stát, že máte investici na 25 let, ale záruka je vázaná na existenci dodavatele. Ptejte se a zaměřte se na kvalitu dodávaných komponent, panely, měniče a baterie a na jejich případnou rozšiřitelnost.

Autor je jednatel Solek Czech Services, Solární systémy.

Zdroj Zde