Průlom v boji s požárem? Hasící letouny Canadier vlétly nad České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko, který je už od neděle sužován rozsáhlým požárem, se pokusí zachránít i dvě hasící jednotky letadel Canadier. Doplní tak vrtulníky s bambi vaky, které už v místě působí. Podle ministra vnitra Víta Rakušana by jejich účast mohla znamenat průlom v boji s požárem. Mohou startovat z vodní hladiny i pozemních letišť a nabírat vodu za letu.

Až 6000 litrů vody mohou načerpat italské letouny Canadiar, které vyrobila kanadská firma cíleně k hašení požárů. Konstruktéři je navrhli jako létající čluny s křídlem na vrchu trupu a zatahovacím kolovým podvozkem.

Piloti naplňují trupové těsně nad hladinou. K úplnému naplnění stačí asi kilometr a půl dlouhý úsek. Výrobce uvádí, že Canadair CL-415 je schopný za hodinu uskutečnit až 12 odhozů vody. Záleží však na vzdálenosti požáru a místa, kde se voda nabírá.

Voda z jezera Milada

Letadla budou podle styčného důstojníka Petra Vodičky létat pravděpodobně nad hranici s Německem. Průzkumný let provedla letadla ve středu, a to včetně pokusného náletu nad vodní plochu jezera Milada.
Koupání i další aktivity v jezeře jsou ode dneška zakázané do odvolání. Na jezero Milada od dnešního rána dohlížejí policisté.

Jezero je vzdálené od Českého Švýcarska asi 30 kilometrů. Letouny canadier mohou podle ministra vnitra Víta Rakušana znamenat průlom v boji s požárem. Dva velkokapacitní stroje budou podle něj využity k tomu, s čím mají hasiči největší problém. Jsou to nepřístupné plochy, na kterých už nehoří, ale kde hrozí vznik dalších ohnisek požáru.

Doplní vrtulníky

Doposud s hašením ze vzduchu pomáhají vrtulníky s tzv. bambi vaky s kapacitou od zhruba 1000 po 3000 litrů vody a dvě letadla, do kterých je ale třeba vodu čerpat na zemi pomocí hadic.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je horici-hrensko.png.
Vrtulníky s bambi vaky zasahují na místě požáru. Foto: MV

Vrtulníky naplňují vaky také v Labi, pro Canadairy však tento způsob čerpání vody vhodný není. Koryto řeky je příliš úzké a mezi zatáčkami krátké, kolem něj jsou navíc kopce. Létat budou letadla do západu slunce, zasahovat u požáru v Česku budou, dokud bude potřeba.

Na území Českého Švýcarska hoří od neděle, zasažena byla plocha o rozloze zhruba 1000 hektarů. Evakuováno bylo 450 lidí. U rozsáhlého požáru zasahuje asi 240 profesionálních a 250 dobrovolných hasičů

(čtk, bar)

Celý článek zde