Prvních 14 kryptoměn uvedených na CoinMarketCap při jeho spuštění

Kryptoměny si nadále získávají oblibu a široké uznání jako platná alternativa k tradičním aktivům a každý rok se na trhu objevují další digitální měny.

Známé i neznámé

Za zmínku stojí, že v roce 2021 se seznam kryptoměn, které najdete na CoinMarketCap, rozšířil o více než 8 000 položek, zatímco jen v březnu 2022 se objevilo přes 700 nových kryptoměn a 30 kryptoburz.

Ne vždy však na webu bylo množství kryptoměn zařazeno do nejrůznějších kategorií, jako je DeFi, gaming, metaverse atd. Podle údajů získaných společností Finbold pomocí nástroje pro archivaci webu 6. června 2022 bylo 9. května 2013 na webu CoinMarketCap.com uvedeno pouze čtrnáct různých kryptoměn.

Mezi tyto první uvedené kryptoměny patřily některé, které mnozí dnešní investoři do kryptoměn dobře znají, a některé, o kterých mnozí nováčci i veteráni v této oblasti možná vlastně nikdy neslyšeli; patřily mezi ně bitcoin (BTC), litecoin (LTC), ppcoin, namecoin, feathercoin, terracoin, devcoin, freicoin, novacoin, chncoin, bbqcoin, mincoin, bitbar a ixcoin.

CoinMarketCap.com dne 9. 5. 2013, získáno 6. 6. 2022 díky web.archive.org od Finbold.com

Spuštění CoinMarketCap v roce 2013

Za zmínku také stojí, že CoinMarketCap založil Brandon Chez v květnu 2013 a nyní je uznáván jako jedna z nejčastěji citovaných webových stránek pro sledování cen kryptoměn.

Pozoruhodné je, že v době spuštění webu se cena bitcoinu obchodovala za pouhých 111,87 USD s tržní kapitalizací o něco vyšší než 1,2 miliardy USD. To je na hony vzdáleno současné ceně bitcoinu, která se pohybuje nad 31 000 USD a jejíž tržní kapitalizace činí 598 miliard USD.

Mezi další významné zmínky ze seznamu patří litecoin, který se v té době obchodoval za 3,38 USD, a terracoin, obchodovaný za 0,46 USD jako součást ekosystému terra (LUNA), který se nedávno dramaticky zhroutil.

Za současného stavu je na platformě v současné době uvedeno 19 746 kryptoměn. Zdá se, že toto číslo bude i nadále růst, pokud tempo růstu zaznamenané v minulosti něco naznačuje.

Závěr

Je pravda, že počet kryptoměn od roku 2013 neskutečně narostl a nevypadá to, že by se růst měl zastavit. Znáte některé méně známé kryptoměny z roku 2013? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Celý článek zde |