PS bez Matoviča alebo Naďa nestačí ani súčasný rast. Fico hovoril o predčasných voľbách (analýza)
19. nov 2024 o 20:30 I
PS by po voľbách dosiahlo pri najlepšom na veľmi krehkú väčšinu.
BRATISLAVA. Slová premiéra Roberta Fica z víkendu, že Smer je pripravený aj na „iné alternatívy politického vývoja“, teda na predčasné voľby, sú okrem jeho partnerov dôležitým odkazom aj pre opozičné strany a ich voličov.
Fico prvýkrát pripustil, že jeho koalícia má v parlamente už istotu len najtesnejšej možnej väčšiny 76 poslancov. Ďalšie tri hlasy jej poskytuje nevyspytateľná trojica odídencov z klubu SNS okolo Rudolfa Huliaka.
Poslanci z Národnej koalície sa stretli s Ficom, k dohode podľa Huliaka nedošlo Čítajte
„Nemienim ustúpiť žiadnemu politickému vydieraniu,“ odkázal Fico v čase, keď si Huliakova trojica nárokuje vlastné ministerstvo.
Rast popularity lídra opozície, Progresívneho Slovenska a tiež príchod Ivana Korčoka – umierneného konzervatívca a najpopulárnejšieho zo všetkých doterajších neúspešných prezidentských kandidátov – pôsobí, že opozícii rastú šance dostať sa k moci.
Analýza SME však ukazuje, že z volieb by stále najvýraznejšie ťažil Smer, ktorý by sa zrejme s pomocou Hlasu a Republiky udržal pri moci.
Z čoho sme vychádzali:
- za každý mesiac od novembra 2023 do novembra 2024 sme vypočítali priemernú podporu strán medzi voličmi z prieskumov agentúry AKO, Focus a NMS vždy za jeden mesiac,
- tento postup umožňuje znížiť vplyv krátkodobých výkyvov v meraní podpory a zmenšuje rozdiely vo výsledkoch jednotlivých agentúr
- za každý mesiac sme takto vypočítanú popularitu strán prerátali na mandáty v parlamente.
Tábor viac či menej pravdepodobných budúcich koaličných partnerov zložený z PS, KDH, SaS, hnutia Slovensko a Demokratov totiž rástol takmer výlučne vďaka Progresívnemu Slovensku.
Z tridsiatich prieskumov a volebných modelov z novembra 2023 až novembra 2024 vychádza, že prípadnú vládu pod vedením PS a bez účasti Hlasu by zrejme nebolo možné zostaviť, prípadne by bola veľmi krehká.
Z priemernej popularity strán podľa agentúr AKO, Focus a NMS Market Research po prepočte na poslanecké mandáty vyplýva, že za uplynulých dvanásť mesiacov by PS dokázalo zložiť vládu bez účasti Hlasu len v marci a októbri, aj to s tesnou väčšinou 76 alebo 78 poslancov.
Vláda PS sa stáva matematicky pravdepodobnejšou len vtedy, ak sa do parlamentu dostane aj strana Slovensko alebo Demokrati, prípadne obe.
Spolupráca však môže byť krehká alebo nemožná z politických dôvodov, keďže najmä hnutie Igora Matoviča kritizuje PS podobne intenzívne ako Smer.
PS by potrebovalo výrazne silnejších partnerov, najmä SaS, prípadne Demokratov alebo KDH, inak by bolo odsúdené vládnuť s krehkou väčšinou so štyrmi alebo piatimi členmi koalície.
1. Brífing: východiskový stav v opozícii
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO