Rada ČNB bude jednat o nastavení úrokových sazeb, poprvé s Michlem v čele

Praha – Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů ekonomů, které oslovila ČTK, bankovní rada zřejmě úrokové sazby ponechá na sedmi procentech. Důvodem má být podle nich nové složení bankovní rady v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb. Úroková sazba by tak nadále zůstala nejvýše od roku 1999. Rozhodnutí je ale podle ekonomů neznámou, někteří z nich totiž nevylučují ani mírné zvýšení sazeb. Zasedání bankovní rady se zúčastní ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

„První jednání bankovní rady po personálních změnách je pro finanční trh velká neznámá a bude mít velký signální vliv na další směřování měnové politiky,“ řekl ČTK analytik Deloitte David Marek. Rozhodnutí o úrokových sazbách podle něho na jedné straně ovlivňují stoupající inflační očekávání, na straně druhé pak přicházející signály o slábnoucí domácí poptávce. Vzhledem k dosavadním signálům z centrální banky by podle něj nemělo být překvapením rozhodnutí o stabilních úrokových sazbách.

Bankovní rada dnes bude poprvé rozhodovat po výrazné personální obměně. „Sedmičlenná rada má od počátku července tři nové členy a post guvernéra převzal Aleš Michl, který v předchozí pozici člena bankovní rady hlasoval ve stávajícím cyklu zvyšování úroků vždy proti jejich růstu,“ připomněl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Přiklání se proto k názoru, že úroky zůstanou beze změny. Mírné zvýšení úroků v rozsahu čtvrt či půl procentního bodu ale nelze vyloučit, přičemž pro finanční trhy by takové zvýšení úroků nepředstavovalo zásadní překvapení, dodal.

Poslední mediální komentáře představitelů ČNB již některé pohledy nových členů bankovní rady objasnily, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. „Viceguvernérka Eva Zamrazilová i staronový člen rady Jan Frait preferují stabilitu úrokových sazeb či jejich jen mírné zvýšení. Názory Kariny Kubelkové zatím zveřejněny nebyly. Stabilitu sazeb podpoří tradičně Oldřich Dědek a Michl. Naopak viceguvernér Marek Mora a Tomáš Holub budou pro další zvýšení sazeb. Jako nejpravděpodobnější scénář se tak zdá stabilita úrokových sazeb,“ dodal Seidler.

Stanjura se chce zasedání bankovní rady zúčastnit, aby tam řekl, že společným cílem vlády a ČNB je zvládnout vysokou inflaci, řekl ministr ve středu večer v České televizi (ČT). Věří, že ČNB dostojí své povinnosti podle zákona a vyvine veškeré úsilí ke zvládnutí vysoké inflace, dodal. Odmítl se ale vyjádřit k tomu, jak by měli podle něj centrální bankéři o sazbách rozhodnout.

Bankovní rada ČNB na posledním zasedání 22. června zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Důvodem byl vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní. Šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Bylo to poslední měnověpolitické jednání pro tehdejšího guvernéra Jiřího Rusnoka, viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého a člena rady Vojtěcha Bendu, kterým na konci června vypršel mandát.

Reklama

Celý článek zde |