Ranní check: Firmy si podle Síkely za drahé energie mohou i samy. USA riskují obchodní válku s Čínou

Dobré ráno! Je 136. den v roce, svátek má Žofie. V tento den v roce 1951 byla v Praze u Apolináře otevřena první protialkoholní záchytná stanice na světě.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí uplynulých hodin.

✅ Za vysoké ceny energií si firmy do určité míry můžou samy, říká ministr průmyslu Jozef Síkela

Šéf rezortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela na začátku května přivezl do Spojených států a Kanady dosud nejpočetnější podnikatelskou delegaci. Na šest desítek zástupců českých firem během podnikatelské mise s Jozefem Síkelou postupně navštívilo Boston, Toronto, Chicago a Seattle, kde ministr nominovaný za STAN mimo jiné přemlouval zástupce Microsoftu, aby oživili plán na vznik datového centra v Praze. Během rozhovoru s e15 na palubě vládního speciálu ale Síkela hovořil i o cenách energií, zestátňování energetické infrastruktury či plánu STAN na zavedení bankovní daně.

✅ Biden riskuje obchodní válku s Pekingem. Čtyřnásobně zvyšuje cla na čínské elektromobily

Administrativa amerického prezidenta Joa Bidena rapidně zvýší cla na dovoz čínských elektromobilů do Spojených států. Místo současných 25 procent začnou už během letošního roku platit stoprocentní cla. Zvýšení poplatků, byť ne tak výrazné, se týká mimo jiné i čipů nebo zdravotnických produktů v celkovém objemu asi osmnácti miliard dolarů, v přepočtu zhruba 413 miliard korun.

Zajímavost :  Dobré ráno: USA pošlú Ukrajine miliardy. Pomohli správy zo CIA, aj lobbing

Podívejte se na rozhovor s předsedou představenstva sítě škol PORG Martinem Romanem v pořadu FLOW:

Video placeholde

Rozhovor s Martinem Romanem pro FLOW • e15

✅ Elektrárna ze supermarketu. Němci si dávají soláry už i na balkon, trend se plíží do Česka

Víkendový nákup v Kauflandu? Šunka, rajčata, mléko a jedna elektrárna na balkon. Co je v Německu realitou, přestává mít v Česku nádech sci-fi. Fotovoltaické panely už jsou tak levné a prodávané na tolika místech, že kromě střech míří i na balkony nebo si z nich majitelé pozemků dělají ploty. Alespoň v západní Evropě. Ne každému ale přinesou úspory, které by zaplatily aspoň provoz ledničky.

Zajímavost :  Cynická obluda: Dve verzie PS

✅ Státní peníze na investice do startupů získal fond Tensor Ventures

V následujících třech letech půjde z Národního plánu obnovy (NPO) celkově 3,3 miliardy korun na investice do českých startupů. Prvním správcem státních peněz je fond Tensor Ventures, který se doposud soustředil na investice do tzv. deep technologií, jako jsou například kvantové počítače nebo umělá inteligence. Fond bude investovat do firem v prvotní fázi podnikání se spoluúčastí dalších investorů.

Stane se dnes:

  • Koná se další schůze věřitelů Energetického holdingu Malina, který je od loňského května v úpadku.
  • Uchazeči o studium na středních školách a víceletých gymnáziích se dozvědí výsledky prvního kola přijímacího řízení.
  • Ministr kultury Martin Baxa představí novelu zákona o České televizi a Českém rozhlasu a zákona o rozhlasových a televizních poplatcích.
  • Evropská komise zveřejní ekonomickou prognózu na letošní a příští rok.
  • V USA statistici zveřejní míru inflace za duben.
Zajímavost :  Soud prodloužil výplatu věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ o dalších 30 dní

Zdroj Zde