Ranný brífing: PS chce vyhrať aj v baštách Smeru, máme prebyrokratizovaný štát
Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.
Ešte donedávna si Progresívne Slovensko netrúflo mobilizovať voličov tam, kde vo voľbách výrazne stráca, a v miestach, kde majú prevahu jeho súperi zo Smeru a Hlasu a voliči konzervatívnejších strán. Teraz chce poraziť Roberta Fica aj v jeho baštách. Na Spiši ukázalo, ako to chce dosiahnuť.
Parlament má dnes začať rokovať o návrhu štátneho rozpočtu s deficitom na budúci rok 4,7 percenta. Rizikom rozpočtu sú okrem iného obrovské výdavky na dôchodky, ale aj výdavky na nafúknutú verejnú správu. Pre štát totiž pracuje každý piaty človek.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
Šimečka s párkami a pivom, Korčok v boxerskom klube. PS vyrazilo do bášt Smeru a chce tak vyhrať voľby
Cesta k porážke Roberta Fica a prevzatiu moci vedie cez slepačiu polievku a pizzu, verí Progresívne Slovensko. Aj cez boxerský klub, obed s podnikateľmi a stretnutie so seniormi v Spišskej Novej Vsi, cez spišské párky s chlebom na verejnej debate v Gelnici, cez prípitok s borovičkou pred diskusiou v Spišskej Belej či cez rokovanie so starostami okolitých obcí v Levoči.
Ešte donedávna si PS netrúflo mobilizovať voličov tam, kde vo voľbách výrazne stráca, a v miestach, kde majú prevahu jeho súperi zo Smeru a Hlasu a voliči konzervatívnejších strán.
Michal Šimečka, Ivan Korčok, europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová, predseda poslaneckého klubu Martin Dubéci a postupne aj celý klub PS sa na tri dni ocitli 350 kilometrov od Bratislavy na Spiši.
Vládna koalícia o PS hovorí ako o elitárskej strane, odtrhnutej od života obyčajných ľudí, a podľa tejto predstavy ich tam nemal nikto čakať. Denník SME sledoval aj viaceré časti programu, ktoré širokej verejnosti prístupné neboli, a od ktorých si PS sľubuje, že aj nimi môže prispieť k porážke vládneho Smeru.
- PS má aj na 30 percent: Akú veľkú podporu môže PS, ktoré má dnes v prieskumoch 24 percent, ešte dosiahnuť, môže skutočne Ivan Korčok v PS meniť hru, a bolo by pre PS výhodnejšie, ak by boli voľby na budúci rok alebo skôr v riadnom termíne? Odpovedá politológ a sociológ z Katedry sociológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave Pavol Baboš.
Pre štát pracuje takmer každý piaty človek, na mzdy ide desať miliárd
Verejná správa sa nafukuje už 15 rokov. Pre štát už pracuje každý piaty človek, upozornila Republiková únia zamestnávateľov. Podľa nej počet zamestnancov napojených na verejný rozpočet za uplynulých 15 rokov potichu vzrástol o viac ako 100-tisíc.
V budúcom roku by podľa návrhu štátneho rozpočtu malo pre verejnú správu pracovať viac ako 447-tisíc ľudí. Osobné výdavky na nich predstavujú 13,9 miliardy eur, z toho desať miliárd ide na mzdy. Najviac ľudí platených zo štátneho rozpočtu je v kategórii pedagogickí a odborní zamestnanci, spolu by ich malo byť 98-tisíc. Nasleduje 63-tisíc zamestnancov vo verejnej službe.
V návrhu rozpočtu na budúci rok sa nepočíta s valorizáciou platov zamestnancov verejnej správy. Na základe kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa sú zabezpečené zdroje na vyplatenie odmeny 800 eur na zamestnanca plateného zo štátneho rozpočtu.
V diskusii o konsolidácii opozícia často spomínala medzi spôsobmi, ako možno šetriť štátne výdavky, prepúšťanie časti zamestnancov. Koalícia tvrdí, že to nie je také jednoduché a potrebná je analýza.
V krátkosti z domova:
- Vážne problémy koalície: Neschopnosť vládnej koalície zabezpečiť si v parlamente väčšinu je čoraz zreteľnejšia. Za dva dni už pri piatom hlasovaní koalícia nedokázala v sále zaistiť minimálny potrebný počet 76 poslancov, čo spôsobilo jeho zablokovanie. Po prvý raz od volieb to spôsobilo, že poslanci neboli schopní presadiť návrh vládneho zákona.
- Ohrozené fungovanie nemocníc: Približne mesiac pred vypršaním výpovednej lehoty ku koncu roka lekári tvrdia, že sú pripravení odísť v januári z nemocníc, ak vláda nesplní ich požiadavky. Okrem zvýšenia platov je to napríklad aj lepšie nastavenie financovania nemocníc. Hromadný odchod môže spôsobiť, že pacienti, ktorí majú na január naplánovanú operáciu, sa na ňu nedostanú.
- Fico pôjde do Moskvy: Premiér Robert Fico prijal pozvanie ruského prezidenta Vladimira Putina na oslavy víťazstva nad fašizmom v Moskve, ktoré sa uskutočnia budúci rok 9. mája. Premiér to oznámil len niekoľko minút po tom, čo zverejnil správu o telefonáte s Donaldom Trumpom. Na ruských oslavách si vraj chce uctiť pamiatku padlých vojakov.
Únia má novú vládu. Napriek Šefčovičovi ju europoslanci za Smer nepodporili
Keď naposledy Ursula von der Leyenová nastupovala do čela Európskej komisie, do pandémie covidu-19 zostávalo ešte pár mesiacov, inflácia klesala a v Bruseli sa riešila najmä klimatická politika a migrácia.
V Európe odvtedy vypukla vojna, inflácia dosiahla rekordné čísla, do Bieleho domu čoskoro nastúpi Donald Trump a spoločnosť rozdeľuje aj postoj ku konfliktu na Blízkom východe. Európsky parlament teraz schválil zloženie novej Európskej komisie, opäť na čele s von der Leyenovou.
Napriek mnohým výhradám napokon za 27-člennú Komisiu hlasovala väčšina v Európskom parlamente. Proti boli aj piati nezaradení poslanci za Smer, a to aj napriek tomu, že Smer podporoval vymenovanie Maroša Šefčoviča za komisára pre obchod a ekonomickú bezpečnosť a medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť.
Premiér Robert Fico pritom Šefčovičovu nomináciu presadil napriek nevôli predsedu Andreja Danka a kritizoval europoslancov za opozičné Progresívne Slovensko, že pre neho chystajú „liberálne peklo“. Šestica europoslancov za PS pritom za nové zloženie Komisie hlasovala. Za bol napokon aj nezaradený europoslanec za Hlas Branislav Ondruš.
- Najväčším kritikom Šefčoviča sa stal Fico: Signál, ktorý týmto strana Smer vyslala, nepodkopal len autoritu samotného Šefčoviča. V očiach občasných pozorovateľov našej politiky sa opäť potvrdila povesť Slovenska ako krajiny s diplomaticky nesvojprávnou vládou, píšu Martin Hojsík a Ľubica Karvašová.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Reportáž z Chersonu: Štvorročnému Damirovi pripadá život v podzemnom kryte normálny, už tri roky je jeho realitou. Do škôlky ísť nemôže, aj keby chcel, a hrať sa na ulici je nebezpečné. Taká je realita Chersonu, v ktorom ukrajinská armáda stále drží svoje pozície a obyvatelia sú do veľkej miery odkázaní na pomoc zvonku.
- Ochota eskalovať vojnu: Rusko je podľa Inštitútu pre štúdium vojny ochotné eskalovať vojnu na Ukrajine. Dôvodom je, že deklaruje neochotu zmraziť frontovú líniu alebo dosiahnuť kompromis. ISW cituje šéfa ruskej zahraničnej spravodajskej služby Sergeja Naryškina, podľa ktorého jediným spôsobom, ako dosiahnuť mier, je „odstránenie“ dôvodov, ktoré „prinútili“ Rusko odštartovať inváziu.
- Nemecko pripravuje občanov na vojnu: Nemecko od roku 2007 rapídne znížilo počet krytov civilnej obrany. Argumentovalo tým, že nie sú účinné v boji proti novým výzvam v podobe terorizmu či klimatických zmien. Bezpečnostná hrozba, ktorú v súčasnosti predstavuje Rusko, však krajinu donútila situáciu prehodnotiť.
Zo zahraničných webov:
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Martin Hodás prináša týždenný prehľad diania na slovenskej dezinformačnej scéne. Odoberať >
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
Slovenskí vlci z Wall Street? Dotieravé telefonáty, chlap s palicou v tvare hada aj kokaín
Košičana Petra Béreša polícia vlani obvinila z podvodu. Od roku 2018 mal cez spoločnosti Axe Capital Group a Zizzy SE vysávať od ľudí peniaze na investovanie do kryptomien. V skutočnosti firmy investovali iba zanedbateľnú sumu a časť peňazí klientov bola cez zmluvy o pôžičkách pre Béreša vytiahnutá mimo dosahu firiem.
Firmy lákali klientov na výnosy v desiatkach percent vďaka automatickému obchodovaniu s pomocou botov. Béreš sa po roku vo vyšetrovacej väzbe dostal na slobodu v apríli tohto roku, keď ho prepustil Najvyšší súd.
Podal sťažnosť voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý mu stíhanie vo väzobnej cele na konci marca tohto roka predĺžil. Vyšetrovatelia ho naďalej podozrievajú, že z investičného zázraku sa vykľula Ponziho schéma, v ktorej klienti stratili 50 miliónov eur.
Na slovenskom trhu sú aj ďalšie firmy, ktorých obchodovanie s kryptomenami vyvoláva otázniky. Niektoré sa združujú okolo spoločnosti Seif.Finance. Tá „predáva“ biznis model, v ktorom klienti držia svoje kryptomeny priamo vo vlastných peňaženkách.
-
Šmejdi bez hrncov: Pre pofidérnych obchodníkov, ktorí sa vám snažia s vysokou maržou predať tovar a využívajú na to vašu nevedomosť či bezbrannosť, máme už roky výstižný termín. Hovoríme im šmejdi. Kedysi ponúkali hrnce a biolampy, dnes sa vám snažia natlačiť megavýhodné investície, píše Branislav Benčat.
V krátkosti z ekonomiky:
- Meškajúce obchodné centrum: Základná schéma realitných developerov vyzerá jednoducho, vstupujú však do nej viaceré premenné. Presvedčil sa o tom aj veľkopodnikateľ František Hodorovský. Jeho firmy sa obrátili na stavebné úrady v Bratislave, na ktorých požiadali o predĺženie povolení pre svoje projekty.
- Plán boja proti daňovým únikom: Rezort financií plánuje pokračovať v boji proti daňovým únikom. Minister financií Ladislav Kamenický predstavil akčný plán na posilnenie boja proti daňovým únikom, ktorý zahŕňa rozšírenie QR platieb, a to aj na trhoviskách, a urýchlenie zavedenia eFaktúry.
- Presuny financií na kultúre: Ministerstvo kultúry využíva potrebu konsolidácie tak, že presúva financie z oblasti kultúry na ministerstvo, upozornila Zora Jaurová z PS. Pod zámienkou šetrenia dochádza podľa nej k presunu peňazí pod väčšiu a ideologickú kontrolu ministerstva.
Hancko strelil City vyrovnávajúci gól. Guardiola si chcel po zápase ublížiť
Pred zápasmi si zapisuje veci, ktoré chce ukázať. Pred duelom s Manchester City v Lige majstrov si stanovil cieľ, ktorý splnil. „Pred zápasom som si napísal: Dnes skóruješ,“ priznal Dávid Hancko. „To naozaj?“ zostal prekvapený redaktor. „Áno,“ odpovedal mu Slovák s úsmevom na tvári.
Jeho predikcia sa naplnila. Vyrovnávajúcim gólom na 3:3 len niekoľko minút pred koncom získal cenný bod pre svoj Feyenoord v súboji s anglickým gigantom. Hanckovi sa podarilo skórovať v Lige majstrov aj v predošlom ročníku, a to proti španielskemu Atléticu Madrid. Teraz pridal do zbierky gól proti City.
„Ako dieťa som takéto kluby sledoval v televízii. Videl som množstvo ich zápasov a dnes im dávam góly. Nikdy nezabudnem na pohľad na fanúšikov po strelenom góle,“ poznamenal Slovák.
Zverenci trénera Pepa Guardiolu proti Feyenoordu neudržali pohodlný náskok. „Do stavu 3:0 sme hrali dobre. No inkasovali sme z nepozornosti. Boli sme nestabilní,“ tvrdil po stretnutí Guardiola. Ten predstúpil pred novinárov so zakrvaveným nosom a ďalšími menšími ranami na tvári. „Chcel som si ublížiť,” zavtipkoval.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Nový šéf SNG: Kusá musí odísť, zamestnanci robia politické zhromaždenia
Alexandra Kusá musí z galérie odísť, tým, čo chcú dať výpovede, v tom nebude brániť a budú musieť prísť nepopulárne opatrenia. Nový riaditeľ Slovenskej národnej galérie Jaroslav Niňaj v prvý deň svojho úradovania tiež vyhlásil, že nemôže dovoliť, aby niekto poškodil galériu.
„Bolo plné zastrašovania, vyhrážok a vyšetrovania,“ tak opísali vedúce zamestnankyne SNG prvé stretnutie s novým dočasne povereným riaditeľom Niňajom. Do funkcie ho menovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Ide v poradí už o tretieho štatutára za menej ako štyri mesiace, odkedy ministerka odvolala v auguste z funkcie Alexandru Kusú.
„Používal slová ako ,pokojne dajte výpovede‘, ,holubník‘, ,posvietim si na vás‘. Takáto komunikácia hneď na prvom stretnutí nás presvedčila o tom, že toto nie je riešenie, ktoré situáciu upokojí,“ píše päť riaditeliek úsekov SNG ministerke Šimkovičovej v otvorenom liste.
List uzavreli s tým, že „už viac nedokážu v takýchto podmienkach niesť zodpovednosť za chod erbovej inštitúcie a sú nútené budúci týždeň podať výpovede“.
V krátkosti z kultúry:
- Ako vyzerá dobrá vianočná reklama: Niektoré značky stavia na kontinuitu, iné rozvíjajú emotívne príbehy. Sú aj také, ktoré sa rozhodli ukázať, že na hodnotách v rodine a spoločnosti záleží. Ale aj také, ktoré dokazujú, že trafiť sa do emócie ľudí je niekedy náročné.
- Hugh Grant pre SME: V horore Heretik hrá starého mládenca Mr. Reeda, ktorého prídu navštíviť mladé mormónky s predstavou, že ho naverbujú do svojej cirkvi. Hoci ich privíta veľmi milo a s ochotou debatovať, čoskoro ich vyvedie z omylu. Nemá záujem ich počúvať, ale zabiť.
- Langmajer o filme Poklad: Na rozdiel od hlavného hrdinu vo filme Poklad má herec Jiří Langmajer so svojimi dcérami dobré vzťahy, jedna z neho urobila dedka. Hovorí aj o nakrúcaní pod vodou a v exotických destináciách, o liečení psychickej choroby a svojom perfekcionizme.
Aréna
Ako vyzerá situácia na Ukrajine? Ako vyzeráme v očiach európskych predstaviteľov po vystúpení premiéra v ruskej propagandistickej televízii? A aké silné sú na Slovensku ruské hybridné hrozby? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s veľvyslankyňou EÚ na Ukrajine Katarínou Mathernovou a generálom Pavlom Mackom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Nahnevaný Trump by bol dobrou správou pre Ukrajinu
- Rutina: Zuzana Vačková: O starnutí premýšľam už od svojich pätnástich, ukazovať sa bez úprav nie je populárne
- Teplá vlna: Mladý umelec Alexander Ajo Zigo pripravil pamätník pre Juraja a Matúša
Karikatúra
Recept dňa
Kuracie mäso môže chutiť exoticky vďaka koreninám, ktoré tak radi používajú obyvatelia Indie. Vyskúšajte pálivé kuracie karí.
Dnes očakávame
- Parlament má začať rokovať o návrhu štátneho rozpočtu
- Premiér Robert Fico navštívi Priemyselný park Valaliky
- Minister životného prostredia Tomáš Taraba bude informovať o rekonštrukcii Gabčíkova
- Ruský prezident Vladimir Putin na návšteve Kazachstanu
Dnes v histórii
28. novembra 1943 sa začala Teheránska konferencia, na ktorej sa vôbec prvýkrát stretli hlavní predstavitelia USA, Spojeného kráľovstva a ZSSR počas druhej svetovej vojny. Roosevelt, Churchill a Stalin rokovali najmä o ďalšej taktike v boji proti mocnostiam Osi a načrtli aj povojnové usporiadanie Európy, najmä otázku Poľska. Hlavným výsledkom konferencie bol záväzok západných spojencov otvoriť druhý front vo Francúzsku proti nacistickému Nemecku. V dôsledku toho položili základ budúceho rozdelenia sfér vplyvu v Európe.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO