Rast cien potravín nekončí, no spotrebu to neovplyvňuje. Z pultov mizne aj najdrahšie exotické ovocie

28. júl 2022 o 12:58  I Platený obsah

Domácnosti svoje nákupné návyky zmenili len minimálne.

Anketa:
Vyskúšali ste bezobalový obchod?

POVAŽIE. Napriek inflácii a vysokým cenám tovarov a služieb sa zvyklosti zákazníkov zmenili iba minimálne. Jednotlivci niektoré druhy potravín kupujú menej, ale v konečnom dôsledku má spotreba potravín stále stúpajúcu tendenciu.

Ľudia sa síce sťažujú na vyššie sumy, ktoré v potravinách nechávajú, ale obmedzujú sa len minimálne.

Okrem ekonomického je tu aj aspekt ekologický. Veľké nákupy rovná sa veľké plytvanie a tiež spotreba jednorazových obalov.

Ako upozorňuje odborníčka, vyzdvihovanie recyklovateľných obalov má za následok väčšiu spotrebu.

Bezobalové obchody majú okrem samotnej podstaty, že neprodukujú odpad v podobe jednorazových obalov, aj benefit ekonomický. Keď totiž nakupujete v takomto type predajne, nakúpite len približne toľko, koľko potrebujete.

Viac kilometrov, väčší nákup

Spotrebitelia sú nahnevaní, že cena potravín neustále stúpa a inflácia spôsobuje, že za rovnakú sumu je v nákupnej taške menej tovaru. To všetko však len teoreticky, pretože samotná spotreba potravín neklesá.

Písali sme Obce musia šetriť vodu, autoumývarne limity nemajú. Je to nefér, sťažujú sa ľudia Čítajte 

„Obídem viacero obchodov, pozriem si, kde čo majú v akcií. Ale nakoniec kúpim to isté, čo vždy. Veď jesť predsa musíme stále rovnako,“ povedala Marta Ľubošovská. K jednotlivým obchodom sa presúva osobným vozidlom, spotrebované palivo však do ceny nákupu doteraz nezarátavala.

Celý článek zde |