Redaktor Takáč nemohol dýchať. Kolapsy z tepla môžu byť aj smrteľné

22. júl 2022 o 19:18  I Platený obsah

Štát plánuje nemocniciam pomôcť.

BRATISLAVA. Počas celého štvrtka redaktor TV Markíza Jakub Takáč monitoroval extrémne teploty v Nitrianskom kraji. Keď mal mať o piatej poobede živý vstup, bolo 37 stupňov. Prišlo mu zle, po dvoch vetách sa ospravedlnil a odišiel zo záberu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Už päť minút pred živým vstupom som cítil búšenie srdca. Pripisoval som to podvedomému stresu, hoci som v Markíze mal takýchto vstupov už desiatky a je to pre mňa bežná súčasť práce. Keď som však začal rozprávať, zrazu som sa nemohol nadýchnuť,“ opisuje kolaps z tepla redaktor Takáč.

Súvisiaci článok Ako ovplyvňuje teplo duševné zdravie? Narastajú pocity úzkosti aj agresia Čítajte 

Ide o zdravého mladého človeka, ktorý nemá problémy so srdcom, preto ho situácia prekvapila. Neskôr mu lekár povedal, že za tým môže byť celodenná práca na nohách, málo vody a časté striedanie klimatizovaného auta s teplotami vonku.

Deň predtým záchranári ošetrovali 108 ľudí, ktorí skolabovali z tepla. Z nich 58 muselo ísť do nemocnice.

Ešte vážnejším problémom sú však predčasné úmrtia po takýchto extrémnych dňoch. Všímajú si ich odborníci zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Ešte v roku 2017 vydali analýzu, podľa ktorej horúčavy za dvadsať rokov zabili na Slovensku viac ako 2700 ľudí. Situáciu odvtedy stále monitorujú.

„Ukazuje sa, že v takéto dni umrie o 11 až 12 percent viac ľudí,“ tvrdí nezávislý odborník v oblasti humánnej bioklimatológie Dalibor Výberči, ktorý na analýze spolupracoval.

Celý článek zde |