Rieka Slaná vyvoláva aj po piatich mesiacoch znečisťovania viac otázok ako odpovedí

20. júl 2022 o 20:47  I Platený obsah

Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu.

BRATISLAVA. Keď sa rieka Slaná vo februári sfarbila dohrdzava, starosta obce Brzotín Tibor Garay bol jedným z miestnych obyvateľov, ktorých sa situácia dotkla aj osobne.

Býva totiž len 70 metrov od rieky a podobne ako pre takmer polovicu obyvateľov Brzotína v okrese Rožňava, aj pre neho je studňa jediným zdrojom pitnej vody.

Starosta si dal urobiť rozbor vody v studni a po výsledku mu odľahlo. Voda je zatiaľ stále pitná. Rovnaký výsledok vyšiel aj zo vzoriek ďalších deviatich studní v obci.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Obava je tu teraz skôr z veľkého sucha. Tí, čo majú studne, rýchlo strácajú vodu,“ hovorí Garay.

V Čoltove je situácia trochu odlišná. Ide o jedinú obec pozdĺž Slanej, ktorá zatiaľ nemá vybudovaný verejný vodovod ani len pre časť obyvateľov.

Starosta obce Ján Hubay však hovorí, že vo vode zo studní mali zvýšený výskyt mangánu a dusičnanov už pred znečistením Slanej.

Súvisiaci článok Za znečistenie Slanej môžu zlyhania úradníkov a možno aj vykradnuté potrubie Čítajte 

Napriek tomu si ľudia na situáciu zvykli a kontaminovanú vodu si pred vypitím prevaria. Starosta pritom dúfa, že nový vodovod by mohol byť dokončený už na konci tohto roka.

Ani päť mesiacov po tom, ako začali do rieky Slaná vytekať banské vody, nie je však stále jasné, či miestni obyvatelia čelia kontaminácii pitnej vody. Vláda tam v stredu vyhlásila mimoriadnu situáciu.

Celý článek zde |