Rodičovský příspěvek 2025. Kolik dostanete a na jak dlouho
Jak vysoký je rodičovský příspěvek?
Celková částka rodičovského příspěvku je 350 tisíc korun pro děti narozené od roku 2024. V roce 2025 se nezvyšuje, je tedy na stejné úrovni jako v předchozím roce. Pro děti narozené do konce roku 2023 zůstává dřívější strop 300 tisíc korun.
Při narození dvou a více dětí současně – takzvaných vícerčat – dostanou rodiny 1,5násobek základní částky, tedy o polovinu víc. To znamená, že rodičovský příspěvek pro vícerčata je 525 tisíc korun při narození od roku 2024.
Lidé, kteří předtím nedosáhli na peněžitou pomoc v mateřství nebo měli malé příjmy (typicky podnikatelky či nezaměstnané), mohou čerpat rodičovský příspěvek hned po narození dítěte. Je tu ale strop: maximálně lze čerpat 13 000 korun měsíčně. U vícerčat je měsíční maximum 19 500 korun.
Počínaje rokem 2025 se zlepší situace studentek, které přerušily studium kvůli těhotenství. Nově se jim bude do doby trvání nemocenského pojištění počítat i doba přerušeného studia, takže na rozdíl od dřívějška budou mít šanci dosáhnout na peněžitou pomoc v mateřství.
Jak dlouho lze čerpat rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek lze čerpat maximálně tři roky. Týká se to dětí narozených od roku 2024 – tedy i v roce 2025. Pro děti narozené do konce roku 2023 zůstává maximální délka čerpání čtyři roky.
Nejrychlejší doba, za kterou lze rodičovský příspěvek vyčerpat, je sedm měsíců. Maximální měsíční příspěvek na jedno dítě v roce 2025 může dosáhnout až 57 060 korun. U vícerčat to je 85 590 korun. Obě částky platí pro děti narozené po začátku roku 2024.
Kdo má nárok na rodičovský příspěvek v roce 2025?
Rodičovský příspěvek vyplatí stát všem – nezáleží na tom, jestli byl žadatel předtím zaměstnaný nebo kolik si vydělal. Podmínkou je trvalý pobyt rodiče i dítěte v Česku.
Čerpání dávky obvykle navazuje na výplatu peněžité pomoci v mateřství – pokud rodič splnil podmínky. Přehled pravidel pro mateřskou najdete v samostatném článku: Peněžitá pomoc v mateřství 2025.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství rozhoduje také o rychlosti čerpání rodičovského příspěvku. Celkovou sumu 350 tisíc korun (525 tisíc korun pro vícerčata) si nemůžete vybrat najednou. Úřad práce ji vyplácí postupně, v pravidelných měsíčních dávkách.
Výši měsíčního příspěvku (a tedy i rychlost čerpání) je sice možné si zvolit a vždy po třech měsících měnit – ne ale úplně libovolně. Jsou stanovené mantinely. Jestliže rodič dosáhl na peněžitou pomoc v mateřství, odpovídá jedna dávka rodičovského příspěvku maximálně měsíční mateřské.
Jednoduše řečeno: když matce dítěte vznikne nárok na mateřskou 27 660 korun měsíčně (to přibližně odpovídá hrubé mzdě čtyřicet tisíc korun), bude stejný maximální strop platit i pro rodičovský příspěvek. Nejrychleji tak tato maminka rodičovský příspěvek vyčerpá za 13 měsíců. U vícerčat se nárok z mateřské násobí číslem 1,5 – je tedy o polovinu vyšší.
Jaký je limit rodičovského příspěvku, když nemám nárok na mateřskou?
Omezené možnosti mají rodiče, kteří pobírali mateřskou nižší než 13 000 korun nebo mateřskou nepobírali vůbec. Rodina může o vyšší rodičovskou žádat ještě na základě příjmů partnera, pokud je má v dostatečné výši.
Ale když ani partner nemá příjmy tak vysoké, aby mohl získat vyšší rodičovskou, bude měsíční výše rodičovského příspěvku zastropována. Maximální limit čerpání je v takovém případě 13 000 korun měsíčně u jednoho dítěte, případně 19 500 korun u vícerčat. To zároveň znamená, že rodičovský příspěvek nemohou vyčerpat rychleji než za 27 měsíců – pokud se jim mezitím nenarodí další potomek.
Komu nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikne, začne rodičovský příspěvek čerpat hned po narození dítěte.
Dostanu zbytek rodičovského příspěvku při narození dalšího dítěte?
Když se v průběhu čerpání rodičovského příspěvku narodí další dítě, rodiče nepřijdou o nevyčerpané peníze na předchozí dítě. Stát jim nevyčerpané peníze vyplatí. Částku odpovídající nevyčerpanému příspěvku na předchozí dítě dostanou v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém se narodilo další dítě.
Na nové dítě zároveň začnou čerpat nový rodičovský příspěvek v celém rozsahu, tedy opět 350 tisíc u jednoho narozeného dítěte nebo 525 tisíc u vícerčat.
Rodičovskému příspěvku na další dítě může znovu předcházet peněžitá pomoc v mateřství. Záleží, zda na ni matka měla nárok se starším dítětem a splňuje následující podmínky: na mateřskou nastoupí nejdéle do čtyř let věku staršího dítěte a pracovní poměr, na jehož základě jí dříve nárok na mateřskou vznikl, stále trvá.
Na zbytek rodičovského příspěvku nedosáhnou domácnosti, kde ani jeden z rodičů nevydělává (nesplňuje podmínku denního vyměřovacího základu) a nemá tedy nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Jaký je limit pro jesle při čerpání rodičovského příspěvku?
Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat a využívat při tom i služeb jeslí nebo školek. Případně vám dítě po dobu, kdy vyděláváte, může pohlídat jiná zletilá osoba.
Děti do dvou let mohou při pobírání rodičovského příspěvku být v jeslích, školce nebo v obdobném školském zařízení 92 hodin měsíčně, aniž by rodiny přišly o rodičovský příspěvek. Pro starší děti žádný limit není.
Rodičovský příspěvek se započítává do příjmů pro nárok na dávky státní sociální podpory, které na výši příjmů závisí. Konkrétně se to týká porodného a přídavku na dítě.
Zmiňme také pravidlo, které bude zajímat lidi, kteří se s malým dítětem vrací do Česka ze zahraničí. Jestliže rodič čerpal na nejmladší dítě v rodině dávku obdobnou rodičovskému příspěvku v jiném státě, odečte se z celkové částky rodičovského příspěvku částka vyplacená na totéž dítě jiným státem.
Jak žádat o rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek vyplácí Úřad práce ČR. Tam se o příspěvek i žádá, a to buď osobně, nebo pohodlněji přes internetové stránky Jenda (Jednoduše na dávky). Stačí se ověřit například bankovní identitou a jednoduše vyplnit formulář, který navíc už některé informace předvyplní. Psali jsme o tom podrobněji: Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda
Aby rodičovský příspěvek plynule navázal na mateřskou, která obvykle končí v šestém měsíci po porodu (u vícerčat v osmém), vyplatí se o něj požádat včas. Ideálně tak tři nebo čtyři měsíce po porodu.
Můžete to ale udělat i později. O rodičovský příspěvek lze žádat až tři měsíce zpětně.
Kdo předtím neměl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, může žádat o rodičovský příspěvek hned, jak se dítě narodí.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO