Rózsu sa vraj pre úpravu hymny pokúšajú prekliať. Skúšajú na mňa čiernu mágiu aj voodoo, tvrdí

Oskar Rózsa, slovenský multiinštrumentalista, hudobný skladateľ, dirigent a producent, sa v uplynulom období dostal do centra pozornosti najmä pre novú úpravu slovenskej hymny, za ktorú je zodpovedný.

Spomínanú pozornosť z veľkej časti tvorila kritika časti verejnosti. Tá Rózsovi, ale aj ministerke kultúry Martine Šimkovičovej a tajomníkovi služobného úradu rezortu Lukášovi Machalovi, vyčíta viacero vecí.

V súvislosti s novou hymnou sa spomína napríklad to, že rezort zmenu oznámil bez predošlého dialógu a v čase konsolidácie, pričom za úpravu zaplatil takmer 50 000 €.

Rózsa podľa svojich vlastných slov obdržal množstvo negatívnych vyjadrení. „Deväťdesiatosem percent reakcií je vulgárnych, agresívnych, hysterických a výhražných,“ napísal skladateľ na svojom účte na sociálnej sieti Telegram. Niektorí ľudia sa však podľa neho uchýlili aj k istým neštandardným metódam nesúhlasu.

Vraj ho preklínajú

Rózsa má, opäť podľa svojich vlastných slov, na mysli čarodejníctvo či čiernu mágiu.

„Odkaz a dobrá rada pre tých expertov a expertky, čo skúšajú na mňa black magic, voodoo, witchcraft a podobné s*ačky: Buďte fakt opatrní – spätný impulz odstavil aj takých frajerov ako bol Stanislas De Guaita,“ uviedol umelec na Telegrame, pričom ezoterické metódy pomenoval v angličtine.

„Tak bacha na preklínanie, nie na každého to funguje tak, ako predpokladáte a očakávate,“ dodal.

Kto bol De Guaita?

Vo svojom tvrdení o preklínaní spomenul Stanislasa De Guaitu, francúzskeho básnika, mystika a významnú osobnosť okultizmu v 19. storočí. De Guaita umrel veľmi mladý, vo veku 36 rokov.

Bol známy najmä svojimi prácami v oblasti ezoteriky, kabaly a hermetizmu. Bol jednou z vedúcich osobností okultnej renesancie svojej doby a zohral kľúčovú úlohu v oživení záujmu o mysticizmus v Európe.

Práve jeho tajomný životný štýl a záujem o okultizmus spôsobil, že sa začali šíriť teórie o dôvode jeho úmrtia – teda, že ho spôsobila práve záľuba v „zakázanom poznaní“, na čo zrejme narážal aj Rózsa.

V skutočnosti však boli za De Guaitovu smrť pravdepodobne zodpovedné drogy. Niekoľko rokov bol závislý od heroínu, ktorým sa zrejme napokon predávkoval. Jeho rodina v tom čase uviedla, že mal zlyhanie obličiek, čo mohlo byť spôsobené práve užívaním drog. Jeho zbierka básní „Temná múza“ bola dokonca vytvorená na počesť ópiového maku.

Zhodou náhod následkom užívania drog zomrel aj slovenský hudobník Marek Brezovský, takisto v mladom veku – mal len 20 rokov. Rózsa časť Brezovského tvorby po predčasnom úmrtí umelca dokončil a vydal ako album, ktorý prezentoval na množstve koncertov.

Na sociálnych sieťach okrem toho často šíri viaceré dezinformačné naratívy, najmä o pandémii Covidu-19.

Zajímavost :  Třetina firem dorovnala zaměstnancům inflaci. Příští rok růst mezd zpomalí

Pozrite si reportáž o kontroverzii spojenej s novou úpravou hymny:

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO