Rusko konečně pustilo do Evropy více plynu. Musk prodal akcie Tesly za pět miliard dolarů

Top události

USA s Čínou zvýší své úsilí v ochraně klimatu

Spojené státy a Čína, kteří jsou největšími znečišťovateli planety co do množství vypouštěných emisí skleníkových plynů, se včera na klimatickém summitu v Glasgow zavázaly zvýšit své úsilí v ochraně životního prostředí. Peking zpřísní své emisní cíle a vypracuje národní plán na snížení emisí metanu, uvedl hlavní čínský vyjednávač Sie Čen-chua. Obě země rovněž plánují bojovat proti odlesňování. Dohodu mezi Čínou a USA uvítal generální tajemník OSN António Guterres. Klimatická konference, jež začala už 31. října, skončí v pátek.  

Gazprom navýšil dodávky a plyn zlevňuje

Ceny zemního plynu v Evropě konečně klesly na nejnižší úroveň za více než týden, upozornila agentura Bloomberg. Plyn na nizozemské burze ve středu zlevnil o 3,4 procenta na 70,12 eura za megawatthodinu. Důvodem je, že ruský státní podnik Gazprom konečně navýšil slibované dodávky, které do Evropy proudí přes Ukrajinu a Polsko. Obavy ze zimní energetické krize nicméně na kontinentu přetrvávají. Množství dodaného ruského plynu totiž nadále zůstává nižší, než je v tomto ročním období obvyklé, a současné zvýšení nastalo po předchozím hlubokém propadu.     

Z trhů a burz 

Cenné papíry se na směru neshodly

Akcie ve Spojených státech včera převážně zlevňovaly. Vliv měly především obavy investorů ze zvyšující se inflace v USA, která v říjnu vystoupila na 6,2 procenta, což je nejvýše za téměř 31 let. Dow Jonesův index odepsal 0,66 procenta. Širší S&P 500 se snížil o 0,82 procenta a Nasdaq Composite klesl o 1,66 procenta. Evropské burzy naopak ve středu rostly díky příznivým hospodářským výsledkům velkých firem. Panevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,22 procenta. Německý DAX se zvýšil o 0,17 procenta. Britský FTSE 100 přidal 0,91 procenta a francouzský CAC 40 dosáhl zisku 0,03 procenta.    

Šéf Tesly se zbavil akcií 

Nejbohatší člověk na světě Elon Musk prodal část svého vlastnického podílu v automobilce Tesla za pět miliard dolarů, zhruba 110 miliard korun. Stalo se tak jen několik dní poté, co šéf známého výrobce elektromobilů nechal uživatele sociální sítě Twitter rozhodnout o tom, zda má prodat deset procent svých akcií v Tesle. Hodnota cenných papírů společnosti následně spadla o šestnáct procent. Hned několik zahraničních médií nicméně uvádí, že Musk měl v plánu zbavit se akcií automobilky už od září.  

Tweet dne

„Vítejte ve West Ham United, Danieli Křetínský.“ 

Český miliardář Daniel Křetínský, který je zároveň spolumajitelem vydavatele deníku E15, si koupil 27procentní vlastnický podíl v anglickém fotbalovém klubu West Ham United FC. Majitel pražské Sparty za něj zaplatil kolem 4,4 miliardy korun.  

Stane se dnes

  • Rada bezpečnosti OSN bude jednat o kritické situaci na polsko-běloruské hranici, kde se utábořilo několik tisíc uprchlíků, snažících se dostat na území Evropské unie.
  • Začíná čtvrtý ročník Pařížského mírového fóra. Potrvá až do 13. listopadu. Účastní se jej například šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo viceprezidentka Spojených států Kamala Harrisová. 
  • Proběhne jednání ministrů obchodu Evropské unie. Bavit se budou zejména o ekonomických vztazích s USA či o reformě Světové obchodní organizace.
  • Brusel zveřejní pravidelnou podzimní hospodářskou prognózu pro státy evropského bloku.

Zdroj Zde