Ruslana pre SME: Oranžová revolúcia ma sklamala, Zelenskému verím, pretože nie je politik

Ako symbol odporu voči tlakom Kremľa stála na pódiu počas Oranžovej revolúcie, Euromajdanu a hlasom ukrajinského odboja je aj dnes, keď Rusko bombarduje a okupuje Ukrajinu, pričom zabíja civilistov.

Ukrajinská speváčka RUSLANA LYŽYČKO (49) prišla na pódium v priestoroch Bratislavského hradu zaodetá vo svojom charakteristickom vybíjanom kostýme. Pravidelne sa prihovárala publiku a ďakovala Slovákom za podporu a pomoc, ktorú prejavujú a posielajú Ukrajine.

„Od politikov sa dnes držím ďalej, no Zelenskému verím, že bude robiť správne rozhodnutia. A verím mu práve preto, že nie je politik, ale herec,“ vysvetľuje Ruslana v rozhovore pre SME.

V Bratislave vystúpila na benefičnom koncerte na podporu Ukrajiny, ktorý organizuje slovenský think-tank Globsec.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Pamätám si vás na pódiu v oranžovom roláku alebo s oranžovým šálom na krku. Vystupovali ste na podporu prezidentského kandidáta Viktora Juščenka, ktorého počas kampane niekto otrávil dioxínom.

Ach áno, to bol rok 2004.

V prvom kole Juščenko zvíťazil, v druhom ho „porazil“ Viktor Janukovyč podporovaný Kremľom. Voľby však podľa medzinárodných pozorovateľov sprevádzalo množstvo podvodov a machinácií v prospech Janukovyča. Šéf Kremľa Vladimir Putin mu gratuloval k prezidentskému postu ešte skôr, ako ukrajinské úrady oznámili výsledky. Považovali ste za víťazstvo, že sa vám vtedy demonštráciami podarilo vymôcť opakovanie volieb, teraz už pod drobnohľadom, a napokon zvíťazil Juščenko?

Toto bol veľmi dôležitý a svetlý moment ukrajinského príbehu. Už vtedy sme vlastne Putinovi odkázali, aby išiel do čerta. Ukrajina nikdy nechcela zostávať v ničom područí, preto sa chcela vymaniť aj zo sovietskeho zovretia.

S odstupom času však treba povedať, že Ukrajinu sa po roku 2004 nepodarilo úspešne zreformovať a problémy nespočívali iba v korupcii. Už vtedy sme mali Putinovi povedať, že nestojíme o jeho plyn a ropu, hocako výhodné by boli ceny, za ktoré by nám Moskva tieto suroviny predávala.

Ani politikom, do ktorých vtedy mnohí Ukrajinci vkladali nádej, sa nepodarilo Ukrajinu naviesť na správnu cestu. Dnes si už od politikov držím odstup, nestojím na pódiu po boku žiadneho z nich.

Keď sme v poslednom čase počúvali, ako Putin interpretuje históriu Ukrajiny, vždy ma to rozhodilo. Čo za nezmysly to hovoril o našej krajine?

Globsec

Celý článek zde |