Ruští diplomaté jsou pryč, ale návrat pozemků ve Stromovce zůstává u ledu

Ministerstvo zahraničí nechce předjímat, zda lze pozemky – ač patří státu – požadovat zpět. „Této záležitosti se pravděpodobně začneme věnovat až po jednání pana ministra Jakuba Kulhánka s panem primátorem Zdeňkem Hřibem. Jejich schůzka musela být přeplánována a momentálně hledáme náhradní termín,“ informovala mluvčí rezortu Eva Davidová.

„Začali jsme to řešit v době, kdy nastupoval nový ministr, a celkem chápu, že má teď vícero priorit,“ připouští Hřib. „Pevně doufám, že se k tomu dostaneme v horizontu budoucích měsíců,“ dodal.

Pražští radní se na výzvě usnesli záhy po zveřejnění informace, že ruští agenti způsobili výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Praha chce vrátit do veřejného užívání pozemek v těsném sousedství ruského velvyslanectví a parku Stromovka, na kterém stojí pět bytových domů. Na rozdíl od sousedního pozemku, který i s budovou ambasády patří kompletně Rusku, náleží tento menší pozemek České republice.

„Proč má mít velvyslanectví Ruska stále pozemek okupovaný od invaze v srpnu 1968? Tehdy vojska Varšavské smlouvy zabrala část Stromovky a už to tak zůstalo,“ řekl v dubnu předseda koaliční Prahy sobě Jan Čižinský, jenž výzvu inicioval. „Teď je chvíle tento pozemek od Ruska získat zpět pro obyvatele a návštěvníky Prahy,“ dodal.

Zajímavost :  Suez blokovali dny, v Egyptě trčí měsíce. Případ uvízlých námořníků z Ever Given není výjimečný

Problémem ovšem je, že na těchto pozemcích stojí pět domů, které patří Rusům. Ti je dostali do vlastnictví loni spolu s desítkami dalších nemovitostí. Ministerstvo zahraničí se v rámci řešení kauzy s obchodováním s byty rozhodlo, že budovy a stavby, které Rusko, respektive Sovětský svaz postavil a prokazatelně zaplatil, se přepíšou v katastru nemovitostí na ruskou stranu. To samé mělo udělat Rusko ve prospěch Česka v Moskvě.

Zajímavost :  Fandové značky Primark znají svůj den D. Pobočka v Praze otevře v polovině června
Mapka – pozemky Ruské federace v Praze Autor: E15

Praha požaduje, aby už stát nepřeváděl další nemovitosti do vlastnictví Ruska. Kromě toho chce omezit počet parkovacích míst pro ruské diplomaty tak, aby to odpovídalo kapacitě parkování pro české diplomaty v Moskvě.

Ruská federace vlastní v Bubenči 33 budov a k tomu další desítky nemovitostí, včetně pozemků, zahrad či garáží. Kromě budovy velvyslanectví je to několik bytových domů i historických vil včetně domu po bývalém československém prezidentovi Edvardu Benešovi. Rusko také vlastní budovy v Brně a v Karlových Varech a v jeho majetku je i rekreační středisko u Sázavy.

Zdroj Zde