Schôdzu pre chybu Vážneho otvorili až na druhýkrát, huliakovci návrat do klubu SNS neplánujú

Opozícia situáciu kritizovala.

BRATISLAVA. Poslancom sa v utorok popoludní nepodarilo na prvýkrát otvoriť 23. schôdzu. V sále sa totiž najprv prezentovalo len 75 poslancov z potrebných 76.

Poslanec Ľubomír Vážny (Smer) priznal, že urobil chybu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Vážneho omyl

Podpredseda parlamentu Peter Žiga poverený jej riadením (Hlas) preto vyhlásil 15-minútovú prestávku. Po nej sa už schôdzu podarilo otvoriť, parlament bol uznášaniaschopný.

Pri prvom pokuse sa Vážny neprezentoval. Išlo podľa jeho slov o ľudský omyl. Deklaroval, že ostatným sa ospravedlnil.

„Mňa uviedol kolega do omylu,“ podotkol. Zároveň povedal, že so 76 poslancami sa dlhodobo vládnuť nedá. „Ale zatiaľ to bude na pevných nohách,“ dodal.

Situáciu kritizovala opozícia. Poslanec a predseda SaS Branislav Gröhling si myslí, že sa to bude opakovať.

„Budú sa posúvať hlasovania, nebudú hlasovania prechádzať alebo NR SR nebude uznášaniaschopná,“ povedal novinárom.

Poslanec parlamentu a líder hnutia Slovensko Igor Matovič na margo toho poznamenal, že so 76 zákonodarcami sa vládnuť nemá. Vláda podľa neho nedokáže plniť svoje predvolebné sľuby o stabilite ani zabezpečiť riadny chod štátu a mala by preto skončiť.

Huliak nevidí dôvod na návrat

Po odchode trojice poslancov Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík z klubu SNS má koalícia oficiálne v parlamente 76 poslancov, čo je tesná väčšina.

Zajímavost :  Slovensko dosiahlo historicky najnižšiu nezamestnanosť. Šéf rezortu vyhodnotí výsledky projektov ministerstva

Trojica nezaradených poslancov, ktorá pôsobí v mimoparlamentnej Národnej koalícii, avizovala, že nepodporí otvorenie schôdze.

„Raz sme sa dohodli, že nebudeme schôdzu otvárať, tak nebudeme. A do klubu SNS, medzi ľudí, ktorí sa vám nevedia pozdraviť, nemáme najmenší dôvod sa vracať,“ uviedol pre TASR Huliak, ktorý je lídrom Národnej koalície.

Súvisiaci článok Ak huliakovci niečo chcú, majú sa vrátiť do SNS, odkázala koaličná rada a hovorila aj o trestnoprávnej zodpovednosti Čítajte 

Poslanec zároveň zdôraznil, že vyžadovanie plnenia sľubov a najmä dohôd nie je vydieraním. „V čase, keď sa formovala nová vláda na čele s Robertom Ficom, som bol ústretový a netrval na vymenovaní do pozície ministra životného prostredia, aby premiérovi Ficovi nezobrala vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová poverenie na zostavenie vlády,“ priblížil Huliak.

Vtedy podľa neho aj šéf SNS Andrej Danko tvrdil, že stojí za jeho nomináciou.

Huliak tiež tvrdí, že neskôr došlo k dohode, podľa ktorej bude ministrom životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), „ale len dočasne, do zvolenia nového prezidenta“.

Odmieta tiež vyhrážanie sa trestnoprávnou zodpovednosťou. Huliak tiež dodal, že poslanec má hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia. Zdôraznil, že trojica poslancov priniesla takmer 111-tisíc hlasov.

Zajímavost :  Časť mimovládnych organizácií bude oslobodená od transakčnej dane. Kto bude platiť a kto nie?

„Bez ‚huliakovcov‘ by SNS dnes nebola v parlamente a už vôbec nie vo vláde,“ doplnil.

Odkaz z koaličnej rady

Koaliční predstavitelia po pondelkovej koaličnej rade odkázali, že základom pre rokovania o akejkoľvek podobe účasti troch poslancov okolo Huliaka na vládnej moci je návrat týchto poslancov do poslaneckého klubu SNS.

Koaliční lídri deklarujú, že koalícia disponuje väčšinou v parlamente, ktorá je potrebná na schválenie návrhov zákonov. Akýkoľvek iný postup, ako v rámci existujúcej politickej štruktúry, môže podľa nich vyvolať podozrenie z konania zakladajúceho trestnoprávnu zodpovednosť.

Premiér Robert Fico (Smer) zároveň počas snemu svojej strany vyhlásil, že odmieta udržiavať vládnu väčšinu rešpektovaním politického vydierania. Odkázal to každému, kto má na koalíciu nereálne požiadavky.

Poslanci majú na stole tradične aj „zákon roka“, teda návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Súčasťou takmer 130-bodového programu 23. schôdze je tiež viacero presunutých návrhov z predošlej schôdze.

Popoludní od 16.00 h má parlament na programe mimoriadnu schôdzu k opozičnému návrhu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) z funkcie.

Poslanci budú rokovať dlhšie

Poslanci budú počas schôdze rokovať dlhšie, od 9.00 h do 20.00 h. Rokovacími dňami budú aj pondelky 2. a 9. decembra, hoci počas nich mávajú poslanci zvyčajne voľno.

V pléne to oznámil podpredseda NR SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas) s tým, že sa na tom dohodlo poslanecké grémium.

V utorok sa o 17.00 h nebude hlasovať, keďže o 16.00 h sa začína mimoriadna schôdza k návrhu na odvolanie ministra vnútra.

Zajímavost :  ECB zrejme čoskoro opäť zníži kľúčovú úrokovú sadzbu

Obedňajšia prestávka sa skráti o hodinu. Tento týždeň bude trvať vždy od 12.00 h do 13.00 h, počas druhého a tretieho rokovacieho týždňa bude obedňajšia prestávka od 13.00 h do 14.00 h. V piatok budú poslanci rokovať bez obedňajšej prestávky a do 16.00 h.

Hlasovať sa bude zvyčajne vždy o 11.00 h a o 17.00 h okrem piatkov a pondelkov. V stredu bude plénum hlasovať len o 17.00 h.

Parlament bude zároveň rokovať o dvoch vládnych návrhoch v tzv. zlúčenej rozprave. Ide o novelu zákona o dorovnávacej dani a novelu zákona o dani z pridanej hodnoty. Trvanie spoločnej rozpravy bude obmedzené na 12 hodín.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO