Skaza krížnika Moskva je podľa odborníkov ranou najmä pre prestíž Kremľa

Potopenie Moskvy je pre Rusko tvrdou ranou.

KYJEV. Zničenie krížnika Moskva , ktorý bol vlajkovou loďou ruskej Čiernomorskej flotily, považujú odborníci za tvrdú ranu pre prezidenta Vladimira Putina a za propagandistické víťazstvo Ukrajiny.

Britský denník The Guardian označil Moskvu za pýchu ruského námorníctva a najprestížnejšie plavidlo nasadené vo vojne s Ukrajinou. Ukrajinské úrady uviedli, že loď zasiahli a poškodili ukrajinské protilodné strely Neptun.

Ruské vyhlásenia sa vyhýbajú akejkoľvek zmienke o ukrajinskom podiele na skaze Moskvy.

Ruské ministerstvo obrany iba uviedlo, že krížnik sa potopil, keď bol na rozbúrenom mori vlečený do prístavu po tom, čo na palube explodovala munícia, vypukol požiar a trup bol poškodený a stratil stabilitu.

„Potopenie krížnika Moskva… nie je len významnou stratou, je tiež symbolom terajšieho chaotického ruského vojnového ťaženia,“ cituje The Guardian Michaela Kofmana, riaditeľa výskumu a odborníka na Rusko z amerického Centra pre námorné analýzy.

Experti, na ktorých sa odvoláva americká televízia CNN, sú presvedčení, že potopenie Moskvy je tvrdou ranou pre národnú hrdosť Rusov – prirovnávajú ho k zničeniu niektorých amerických bojových lodí počas druhej svetovej vojny alebo k likvidácii lietadlovej lode v súčasnosti.

„Jedine strata ponorky s balistickými strelami alebo Admirála Kuznecova by pre morálku Rusov a povesť námorníctva znamenala tvrdšiu ranu,“ povedal podľa CNN Carl Schuster, kapitán amerického námorníctva vo výslužbe.

Profesor vojnovej stratégie z londýnskej King´s College Alessio Patalano pripomenul, že vojnové plavidlá operujú mimo zorného poľa verejnosti a o ich aktivitách médiá informujú málokedy. „Sú to ale veľké plávajúce kusy územia určitých štátov, a keď o ne prídete, tým skôr o vlajkovú loď, bez ohľadu na vojenské straty ide o mimoriadnu vec,“ vyhlásil Patalano.

Aj americký Inštitút pre štúdium vojny vo svojej analýze venovanej potopeniu Moskvy uvádza, že táto udalosť zrejme „naruší ruskú morálku“ a ide o vec, ktorú nemožno skryť pred verejnosťou.

„Strata krížnika Moskva – bez ohľadu na to, či išlo o dôsledok ukrajinského útoku alebo o nehodu, je pre Ukrajinu veľkým propagandistickým víťazstvom,“ uvádza inštitút. Potopenie lode, ktorú obrancovia ukrajinského Hadieho ostrova nevyberanými slovami poslali „do r..i“, je požehnaním pre ukrajinskú morálku, konštatoval vo svojej analýze.

Nezávislý ruskojazyčný portál Meduza píše, že skaza Moskvy môže výrazne oslabiť protileteckú ochranu ďalších častí Čiernomorskej flotily zapojených do vojny na Ukrajine. Podotýka však, že krížnik ako jediné plavidlo svojej triedy pri poslednej modernizácii nedostal nové radary, ktoré sú schopné efektívne zachytiť nízkoletiace ciele, vrátane rakiet Neptun vyrábaných Ukrajinou.

Za veľmi vážnu stratu označil zničenie Moskvy na portáli lenta.ru Konstantin Sivkov, riaditeľ Ruskej akadémie pre raketové a delostrelecké vedy. Podotkol, že plavidlo malo veľký útočný potenciál a bolo vybavené na súčasné podmienky boja.

Avšak Inštitút pre štúdium vojny uvádza, že potopenie Moskvy síce ukázalo, že ukrajinské sily sú schopné útočiť na ruské lode v Čiernom mori a obmedzia ruské možnosti podnikať raketové útoky, je ale nepravdepodobné, že by znamenalo rozhodujúcu ranu pre ruskú armádu v celej vojne na Ukrajine.

Hlavnou úlohou krížnika zrejme bolo vykonávať presné údery proti logistickým centrám alebo letiskám. Tieto útoky boli síce úspešné, ale početne obmedzené v porovnaní s leteckými útokmi a raketovými údermi vedenými z krajiny.

Vojna na Ukrajine

Celý článek zde |