Škoda Auto nemá práci pro lidi. Zařazuje je na převisová centra a chystá personální stěhování

„V motoristickém žargonu se tomu říká asi takto: Zpátečku dávat nebudeme, ale přeřadíme na nižší rychlost, která je ovšem plná síly,“ píší odbory ve firemním týdeníku Škodovácký odborář.

V tomto týdnu se v závodech v Mladé Boleslavi a Kvasinách nevyráběla auta v pondělí a úterý. Na montážích, svařovnách a lakovnách v Mladé Boleslavi byla navíc zrušena i noční směna z úterý na středu. V příštím kalendářním týdnu se v českých závodech automobilky nebude podle odborů vyrábět až na výjimky prakticky celý týden. Společnost chce pozastavenou produkci v továrnách využít k firemní inventuře a také k dokončování desítek tisíc rozpracovaných aut, která v současné době stojí na odstavných parkovištích.

Omezování výroby až do konce roku se obávají zaměstnanci, kteří mají strach, že pro ně nebude mít firma práci. Škoda v tuzemsku zaměstnává přes 35 tisíc lidí a průměrná hrubá mzda ve firmě překračuje 50 tisíc korun měsíčně.

Zajímavost :  Koruna znovu zaznamenala pouze haléřové pohyby vůči euru i dolaru

Podle odborů se ve firmě chystají od prvního listopadu velké personální změny. „Nepleťme si to, prosím, s propouštěním,“ zdůrazňuje však šéf škodováckých odborů Jaroslav Povšík. Ten byl hostem ranního podcastu deníku E15. „Nálada v závodech je dole,“ řekl.

Od 1. listopadu bude podle Povšíka připravena takzvaná redukovaná norma obsluhy. Firma chce maximálně využít přirozené fluktuace kmenových i agenturních pracovníků. Na uvolněná místa se tak například přesunou zaměstnaci, pro které automobilka v jejich původní pozici nemá práci.

Zajímavost :  Dopady omezení výroby automobilek by mohl podle Středuly zmírnit Antivirus

„Případný převis kmenových zaměstnanců bude v nutných případech řešen přestupy mezi jednotlivými provozy, a to prioritně v rámci daného závodu, v případě potřeby i mezi jednotlivými závody Mladá Boleslav, Kvasiny a Vrchlabí,“ uvádějí odbory.

Odboráři uvádějí, že v minulosti dokonce při převisu personálu převážely desítky autobusů zaměstnance z Vrchlabí do Mladé Boleslavi, z Vrchlabí do Kvasin a rovněž z Kvasin do Mladé Boleslav. Zaměstnanci, pro které nebude v automobilce využití, budou zařazení na takzvaná převisová střediska, která budou vymýšlet, jakou práci jim přiřadit. Společnost mimo jiné omezí i přesčasy.

Zajímavost :  Forbes: V Česku je nejbohatší Kellnerová s majetkem 375 mld.

Problémy Škody Auto dopadají na řadu dodavatelských firem. Společnost Kasko ze Slavkova na Uherskohradišťsku, která vyrábí plastové díly především pro automobilový průmysl, například musela na dva týdny zastavit výrobu a některé zaměstnance nechávat doma za 60 procent mzdy. Samotná Škodovka také nechává část zaměstnanců na takzvaných překážkách doma a vyplácí jim 80 procent mzdy.

Škoda auto chce prodávat už jen elektromobily! Jaké změny se chystají?

Celková výroba tuzemských automobilek se letos bude pohybovat na úrovni loňských 1,15 milionu vozů, což je o pětinu méně než v roce 2019 a o 150 tisíc méně proti původnímu předpokladu z poloviny roku. Očekávaný nárůst smazalo ohlášené omezování výroby kvůli nedostatku čipů zejména ve Škodě Auto, která má na trhu dvoutřetinový podíl. Minulý týden to uvedli zástupci Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes jeden milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích.

Doplníme vyjádření Škody Auto

Zdroj Zde