Škodu Auto stál odchod z Ruska 17 miliard, finišuje jednání o prodeji tamních závodů

Podle předsedy představenstva  Zellmera byla vysoká ztráta v Rusku způsobená potřebou udržovat tamní obchodní síť i výrobní závody, i když už automobilka v Rusku vozy nevyráběla ani neprodávala. „Není šance, že bychom tam v brzké době obnovili výrobu a prodej,“ dodal. Škodovka vyráběla vozy v Rusku v závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu. 

Škoda Auto už dříve oznámila, že provozní zisk jí loni klesl o 42 procent na 628 milionů eur. Automobilka to odůvodnila dopady války na Ukrajině a vyššími náklady kvůli nepříznivým směnným kurzům.

Tržby se zvýšily o 18,5 procenta na 21 miliard eur, mimo jiné díky rostoucím prodejům obecně dražších elektromobilů, uvedl finanční šéf Škody Auto Christian Schenk. Pomohly i prodejní úspěchy automobilky v Indii. Loni Škoda Auto dodala zákazníkům 731 300 vozů, což je meziroční pokles o 16,7 procenta.

Škoda Auto byla dosud zodpovědná na byznys celého koncernu Volkswagen v Rusku. O odchodu koncernu z tohoto trhu se bude nově z Mladé Boleslavi řídit strategie velkoobjemových značek koncernu, tedy Volkswagenu, Seatu a Škody v regionu ASEAN, tedy v jihovýchodní Asii. Na tamních trzích chce dosáhnout pětprocentního podílu.

Česká automobilka loni oznámila vstup na vietnamský trh. Letos zde zahájí prodej svých automobilů a v roce 2024 je zemi začne i montovat.

Nové elektromobily pro Evropu

V Evropě chce Škoda Auto výrazně posilovat na poli elektromobility. Do roku 2026 plánuje na trhu uvést tři nové modely elektromobilů. 

Mateřskému koncernu Volkswagen se daří lépe než české automobilce. Loni o 2,6 procenta zvýšil čistý zisk na 15,8 miliardy eur. Tržby německému koncernu stouply o skoro 12 procent na 279 miliard eur.

Výsledky Škody Auto kontrastují i s hospodařením skupiny koncernových značek, které Volkswagen označuje jako Volume. Ta loni zaznamenala jen mírný propad počtu dodávek na 4,1 milionu vozů a růst provozního zisku.

Zdroj Zde