Sledujeme výsledky prezidentských voleb ve Francii. Podle prvních projekcí zvítězil Macron

Podle společností Ifop, Elabe, OpinionWay a Ipsos dostane Macron asi 57,6 až 58,2 procenta hlasů, Le Penová pak 41,8 až 42,4 procenta. Tyto předpovědi jsou většinou poměrně přesné, konkrétní čísla se však budou ustalovat s tím, jak se budou po celé zemi sčítat hlasy.

Macron se stane prvním francouzským prezidentem, který dokázal obhájit svůj mandát za posledních 20 let. Naposledy se to podařilo Jaquesu Chirakovi v roce 2002. Le Penovou nicméně zjevně porazí s výrazně menším náskokem než v roce 2017, což podle pozorovatelů odráží nespokojenost mnohých Francouzů s dosavadním vedením země.

O té svědčí i výjimečně nízká volební účast, k urnám podle odhadů nepřišlo mezi 27,8 a 28,8 procenty voličů. Letošního druhého kola voleb se tak zúčastnila nejmenší část elektorátu za posledních více než 50 let.

Ke znovuzvolení francouzským prezidentem už Macronovi pogratuloval český premiér Petr Fiala (ODS). „Francie je náš důležitý partner, máme zájem rozvíjet intenzivně naše vztahy a naše předsednictví EU přímo navazuje na to francouzské. Přeji Emmanueli Macronovi, ať se mu ve funkci i nadále daří,“ napsal Fiala na Twitteru.

Přidala se také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta francouzskému prezidentovi vzkázala, že se těší na pokračování skvělé spolupráce pro budoucnost EU.

Podstatnými daty po dnešních prezidentských volbách budou 12. a 19. červen, kdy se ve Francii konají parlamentní volby. Ty rozhodnou o tom, s jakou vládou bude dnes zvolený prezident spolupracovat, a zda budou ze stejného politického tábora.

Hlasování začalo už v sobotu ve francouzských zámořských oblastech. Jako první ve druhém kole odevzdal svůj hlas 90letý muž ze zámořského společenství Saint Pierre a Miquelon u západního pobřeží Kanady. Volební místnosti se pak otevřely i na francouzských územích v Karibiku, Tichomoří a v Indickém oceánu.

Zdroj Zde