Slovenskí vlci z Wall Street? Dotieravé telefonáty, chlap s palicou v tvare hada aj kokaín

26. nov 2024 o 18:50  I 

Varujú pred nimi odborníci aj NBS.

Košičana Petra Béreša polícia vlani obvinila z podvodu. Od roku 2018 mal cez spoločnosti Axe Capital Group a Zizzy SE vysávať od ľudí peniaze na investovanie do kryptomien. V skutočnosti firmy investovali iba zanedbateľnú sumu a časť peňazí klientov bola cez zmluvy o pôžičkách pre Béreša vytiahnutá mimo dosahu firiem.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Firmy lákali klientov na výnosy v desiatkach percent vďaka automatickému obchodovaniu s pomocou botov. Béreš sa po roku vo vyšetrovacej väzbe dostal na slobodu v apríli tohto roku, keď ho prepustil Najvyšší súd.

Podal sťažnosť voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý mu stíhanie vo väzobnej cele na konca marca tohto roka predĺžil. Vyšetrovatelia ho naďalej podozrievajú, že z investičného zázraku sa vykľula Ponziho schéma, v ktorej klienti stratili 50 miliónov eur.

Článok nájdete v novembrovom vydaní magazínu INDEX. Výhodne si ho predplaťte po kliknutí na titulku.Článok nájdete v novembrovom vydaní magazínu INDEX. Výhodne si ho predplaťte po kliknutí na titulku. (zdroj: Midjourney/Martin Kovár)

Na slovenskom trhu sú aj ďalšie firmy, ktorých obchodovanie s kryptomenami vyvoláva otázniky. Niektoré sa združujú okolo spoločnosti Seif.Finance. Tá „predáva“ biznis model, v ktorom klienti držia svoje kryptomeny priamo vo vlastných peňaženkách.

Zajímavost :  Petícia za odstúpenie Šimkovičovej: Prokurátor opäť zamietol Machalovu sťažnosť, k trestnému činu nedošlo

Kryptopeňaženky (walletky) si pripoja na platformu Seif.Finance, kde sa musia registrovať. Po registrácií môžu využívať obchodnú platformu (DEX), cez ktorú obchodujú kryptomeny.

Ide však o firmu, ktorá je registrovaná v daňovom raji s nejasnou štruktúrou majiteľov. Okolo Seif.Finance sa motajú slovenské obchodné firmy, ktoré lákajú investorov na vysoký zisk. Ich revírom sú sociálne siete, pracovnou metódou zas nanútené telefonáty. „Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť platformy Seif.Finance, ktorá ponúka možnosť investovať do kryptoaktív,” upozornila NBS v polovici októbra 2024.

Výpovede viacerých klientov, ktorých INDEX oslovil, naznačujú, že k investovaným peniazom sa nedokážu dostať. Týka sa to najmä klientov, ktorí do Seif.Finance investovali cez sprostredkovateľov, teda obchodné spoločnosti napojené na firmu Seif.Finance.

Zajímavost :  Poslanci dnes klíčovou novelu energetického zákona neprojednali. Ohrožují tím její včasné schválení

Klientov získali cez známosti a telefonáty, ktoré im ponúkali investičné príležitosti, ktoré sa týkali investícií do NFT (nezameniteľné digitálne tokeny) a podielov v technologických spoločnostiach. Väčšina klientov z našich rozhovorov, netuší, do čoho ich peniaze sprostredkovatelia investovali.

Potenciálni klienti sa nalákali na vidinu vysokých výnosov a pravidelné kvartálne odmeny. Tí, s ktorými sme sa rozprávali, rozhodnutie oľutovali a snažia sa od sprostredkovateľov Seif.Finance získať peniaze späť. V jednom prípade boli peniaze vrátené, ale v ďalších sprostredkovatelia naťahujú čas.

Crypto Cartel

Seif.Finance prevádzkuje spoločnosť WTech Services Limited, ktorá je registrovaná na Kajmanských ostrovoch, čo je daňový raj. S Axe Capital a Zizzy SE Petra Béreša ju spája niekoľko čŕt.

Axe Capital aj Zizzy SE si vybudovali okolo seba širokú sieť sprostredkovateľov, ktorí naháňali nových klientov a nové peniaze. Medzi klientmi boli bonitnejší ľudia, ktorí verili, že ide o výnimočnú príležitosť, ale aj tí obyčajní, ktorí investovali vlastné úspory či si dokonca vzali na investovanie pôžičky.

Zajímavost :  Více než polovina českých zaměstnanců se obává toho, že v příštím...

Seif.Finance má podobnú stratégiu. Klientov jej dohadzujú obchodné tímy, ktoré so Seif.Finance spolupracujú – ide o Crypto Cartel a firmu SalesForce Agency.

Bitcoin

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO