Slovensku chýbajú tisíce sestier, ale Ukrajinkám odmieta predĺžiť pracovné povolenia

12. jún 2022 o 20:13  I Platený obsah

Odísť musela ďalšia zdravotníčka z UNB.

BRATISLAVA. Už vyše roka pracuje v Národnom onkologickom ústave (NOU) v Bratislave ako zdravotnícka asistentka. Teraz ju chcú poslať naspäť na Ukrajinu, pretože jej exspirovalo povolenie na pracovný pobyt a slovenský úrad práce jej ho odmietol predĺžiť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Už to fyzicky nezvládam. Keby som nemala dieťa, tak by som už odišla,“ hovorí sestra z Ukrajiny. Denník SME prosí, aby nezverejňoval jej meno, lebo sa bojí ďalších perzekúcií od našich úradov. Redakcia celé meno sestry pozná.

„Sú vydesení. Zamietli im pobyt. Cítia sa tu akoby navyše. Boja sa, že keď to pôjde do médií, ešte viac si pohoršia na úrade práce,“ vysvetľuje strach sestry a ďalších ľudí z Ukrajiny právnička Barbora Bali. Na Slovensku už vybavila pracovné povolenie viacerým Ukrajincom a špecializuje sa na túto oblasť.

Súvisiaci článok U Krajniaka by sa mali prebrať z letargie (komentár) Čítajte 

Sestra z onkologického ústavu podľa nej nie je jediná, ktorej úrad práce zamietol predĺžiť pracovné povolenie na Slovensku. Podobný prístup zažili aj dve ukrajinské zdravotníčky z Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB).

Na Slovensku pritom chýba podľa ministerstva zdravotníctva vyše 3200 sestier. Ich komora hovorí až o vyše šestnástich tisícoch.

Pre nedostatok sestier musel pritom onkologický ústav tento týždeň dočasne zatvoriť oddelenie chirurgie prsníka.

Načítavam…Sestry vo veľkom odchádzajú, doplatí na to pacient (7. 6. 2022)“

Čaká na výnimku

Vyštudovaná sestra z Ukrajiny pracuje na internom oddelení NOÚ ako zdravotnícka asistentka. Hoci na Ukrajine vyštudovala „vyššie všeobecné vzdelanie pre sestru“ a trinásť rokov pracovala ako sestra na detskej pľúcnej chirurgii, na Slovensku môže robiť len asistentku, ktorá je na úrovni sanitára.

Celý článek zde |