Slovenský veľvyslanec v Rusku hovorí v inotajoch, ruský v Bratislave šíri propagandu

12. apr 2022 o 20:46  I Platený obsah

Cestovať do Ruska sa neodporúča.

BRATISLAVA. Elitný slovenský veľvyslanec v Rusku Ľubomír Rehák mal 24. februára narodeniny. Po štvrtej hodine ráno ruský prezident Vladimir Putin ohlásil „špeciálnu vojenskú operáciu“ a ukrajinské médiá od rána hlásili výbuchy po celej Ukrajine.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Schyľuje sa ku koncu tohto pre mňa osobne sviatočného, ​​ale politicky a profesionálne jedného z najťažších dní v mojom diplomatickom živote. Obraciam sa na toho najspravodlivejšieho sudcu,“ napísal Rehák večer na svojom facebookovom účte.

Ide o ojedinelý osobný odkaz inak zdržanlivého Reháka, ktorý v roku 2017 ako veľvyslanec v Londýne získal ocenenie Európsky diplomat roka.

Dozvedieť sa, ako sa dotkla vojenská agresia Ruska práce slovenských diplomatov v Moskve, je náročné.

Ministerstvo zahraničných vecí odmietlo žiadosť SME o rozhovor s Rehákom. Neodpovedalo ani na základné otázky, či veľvyslanectvo poskytuje svoje služby.

Rehák a jeho tím sú v Rusku v čase, keď Kremeľ Slovensko zaradil do zoznamu nepriateľských krajín.

O politike zrejme neporozpráva

Pre Slovensko je postavenie nepriateľskej krajiny v Rusku novinkou, Česko má tento status od minulého roka. Na zozname nepriateľov sa ako prvé ocitlo spolu so Spojenými štátmi, keď minulý rok začalo podozrievať z výbuchu muničného skladu vo Vrběticiach z roku 2014 agentov ruskej vojenskej rozviedky GRU.

„Naše vzťahy sú v slepej uličke,“ tvrdí dlhodobo český veľvyslanec v Moskve Vítězslav Pivoňka.

Séria vzájomných vyhosťovaní diplomatov potom viedla minulý rok k ochromeniu českého veľvyslanectva v Moskve, kde zostali len piati diplomati a funkčné bolo už len konzulárne oddelenie.

Koncom marca česká diplomacia upozornila na nespresnené provokácie ruských štátnych orgánov voči pracovníkom českého veľvyslanectva.

„Neprijateľné správanie Ruskej federácie je v úplnom rozpore s povinnosťami prijímacieho štátu podľa Viedenského dohovoru,“ tvrdí české ministerstvo. Viedenský dohovor stanovuje práva a povinnosti diplomatických misií.

Slovenské veľvyslanectvo neinformuje, že by boli jeho služby obmedzené, ministerstvo zahraničia nezverejnilo žiadne správy o prípadných prekážkach pre prácu slovenských diplomatov.

Veľvyslanec Rehák je v Rusku od začiatku roka 2021, prezident Vladimir Putin ho prijal až v decembri. Pôvodne plánované odovzdanie poverovacích listín musel v máji odložiť pre ochorenie na covid.

Putin sa v decembri Rehákovi posťažoval, že vzájomné politické a ekonomické vzťahy sú od anexie Krymu v roku 2014 „bohužiaľ, obmedzené, ale ak je slovenská strana pripravená, bude možné pokračovať v obojstranne výhodnej a konštruktívnej spolupráci, ktorú sme roky udržiavali“.

Celý článek zde |