SME Minúta: Americká armáda zverejnila zábery z incidentu dronu s ruskou stíhačkou

Ukrajina pozvala floridského guvernéra na návštevu. Ruskú inváziu označil za „územný spor“ medzi Ukrajinou a Ruskom. Republikán Ron DeSantis môže byť budúci rok jedným z kandidátov na úrad amerického prezidenta.

Ako „územný spor“ označil vojnu na Ukrajine v dotazníku, ktorý reportéri americkej televízie Fox News dali vyplniť deklarovaným i potenciálnym kandidátom Republikánskej strany pre prezidentské voľby.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Napísal tiež, že americká podpora Ukrajiny vo vojne nepatrí k „životne dôležitým záujmom“ USA. To naznačuje, že zrejme túto pomoc obmedzí, ak sa stane prezidentom.

Tieto výroky stavajú 44-ročného DeSantisa do jednej skupiny s Trumpom, ktorý je proti americkej pomoci Kyjevu a kritizoval administratívu prezidenta Bidena za postoj k tejto vojne. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že DeSantis pravdepodobne bude hlavným súperom Trumpa v boji o nomináciu Republikánskej strany.

Floridský guvernér v dotazníku upozornil, že Spojené štáty majú vlastné národné záujmy, ale „ďalšie zamotávanie sa do územného sporu medzi Ukrajinou a Ruskom k nim nepatrí“.

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Nikolenko tieto výroky kritizoval. „Sme si istí, že guvernér DeSantis ako bývalý armádny dôstojník … pozná rozdiel medzi ´sporom´ a vojnou,“ napísal Nikolenko. „Pozývame ho na návštevu Ukrajiny, aby hlbšie pochopil ruskú inváziu a hrozby, ktoré predstavuje pre USA,“ dodal.

(TASR)Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO