SME Minúta: Británia kritizuje Rusko za zneužívanie vojnových zajatcov

Británia kritizuje Rusko za zneužívanie vojnových zajatcov a civilistov na politické účely. Ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že sa usiluje o oslobodenie ďalších dvoch zajatých Britov obvinených zo žoldnierstva.

Úrady v separatistickej Doneckej ľudovej republike uviedla, že obvinenými sú humanitárny pracovník Dylan Healy (22) a vojenský dobrovoľník Andrew Hill (35). Ruské médiá zároveň uvádzajú, že Briti odmietajú spolupracovať s vyšetrovateľmi.

K obvineniu oboch mužov prišlo po tom, ako ruské ministerstvo obrany koncom apríla zverejnilo video, na ktorom zranený muž s britským prízvukom hovorí, že sa volá Andrew Hill a pochádza z mesta Plymouth v Británii.

Podľa ruského rezortu obrany sa Hill vzdal ruským jednotkám v Mykolajivskej oblasti na juhu Ukrajiny, uvádza agentúra Reuters.

O zajatí Dylana Healyho informovala koncom apríla aj britská televízie BBC. S odvolaním sa na neziskovú organizáciu Presidium Network uviedla, že bol zadržaný na kontrolnom stanovišti na juhu Ukrajiny spolu s ďalším britským humanitárnym dobrovoľníkom Paulom Ureym.

„Odsudzujeme zneužívanie vojnových zajatcov a civilistov na politické účely a upozornili sme na to Rusko. Sme v neustálom kontakte s ukrajinskou vládou a podporujeme ju v úsilí o dosiahnutie ich prepustenia,“ píše sa vo vyhlásení britského rezortu diplomacie.

Začiatkom júna súd v  samozvanej Doneckej republike odsúdil britských občanov Aidena Aslina a Shauna Pinnera na trest smrti. Pred súdom čelili obvineniam zo „žoldnierskych aktivít“.

Európsky súd pre ľudské práva vo štvrtok oznámil, že žiada od Ruska, aby zabezpečilo, že nebude vykonaná poprava týchto dvoch Britov.

Britská vláda v tejto súvislosti trvá na tom, že britskí občania zajatí a odsúdení na Ukrajine, boli legitímnymi členmi ukrajinskej armády, a preto sa s nimi musí zaobchádzať ako s vojnovými zajatcami podľa Ženevských konvencií. (Sky News, TASR)

Celý článek zde |