SME Minúta: Britský premiér Johnson sa v Kyjeve stretol so Zelenským

Premiér Eduard Heger sa vrátil z pracovnej cesty na Ukrajinu. „Ukrajina je náš sused a priateľ. Dobré mravy hovoria, že priateľovi sa neotáčate chrbtom,“ vyhlásil premiér. Heger zdôrazňoval, že prosperita Ukrajiny je dôležitá aj pre prosperitu Slovenska.

Heger kritizoval prístup Roberta Fica, ktorý komentoval podporu Ukrajiny „z pohodlia luxusnej dovolenky“, na ktorú šiel tryskáčom. Heger obvinil Fica, že premiérsky plat pozná a nevie odkiaľ vzal Fico prostriedky na financovanie letu. Premiér kritizoval aj Petra Pellegriniho.

Premiér deklaruje, že Slovensko odovzdaním systému S-300 Ukrajine neohrozilo svoju bezpečnosť. „Slovensko je najlepšie zabezpečené od vzniku republiky,“ ubezpečoval premiér a dodal, že budeme mať štyri batérie raketového systému Patriot.

Slovensko bude silno tlačiť na to, aby sa Ukrajina stala čo najrýchlejšie členom Európskej únie a získala kandidátsky status. „Ukrajina potrebuje každého spojenca a pomoc z demokratického sveta. V Kyjeve som vyjadril aj našu podporu, pretože si uvedomujeme, že bojujú aj za nás a naše hodnoty, demokraciu a slobodu,“ vyhlásil Heger.

Premiér opísal brutalitu, ktorej bol na svojej ceste svedkom. Prvou zastávkou bola Buča, kde sa uskutočnila masakra. Heger videl aj masový hrob civilistov, spomenul aj vraždenie, znásilňovanie a nezmyselné ničenie obytných domov.

Slovensku je Ukrajina je podľa slov Hegera vďačná za systém S-300. Ukrajina potrebuje muníciu a pomoc s opravou techniky, aby mohla odolávať ruskej agresií, informoval premiér a dodal, že Ukrajinci sú odhodlaní zvíťaziť a sú veľmi realistickí. Opozíciu opakovane vyzval na cestu na Ukrajinu, aby sa išli pozrieť na následky vojny.

Najsilnejšou emóciou návštevy Ukrajiny podľa Hegera nebol strach, ale súcit so situáciou. Slovensko pomôže Ukrajine s exportom pšenice.

„Oni nebojujú pretože chcú, ale pretože musia,“ povedal premiér a zhodnotil, že Ukrajina by preferovala mierové možnosti. (SME)

Celý článek zde |