SME Minúta: Kremeľ podľa analytikov obmedzuje wagnerovcov pri Bachmute, čo spomaľuje ruský postup

Ruská invázia mala devastačné účinky na ukrajinské deti umiestnené v rôznych inštitúciách, pričom tisícky z nich boli premiestnené na okupované územia alebo priamo do Ruska, upozornila ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch.

V správe organizácie sa uvádza, že vojna zdôraznila naliehavú potrebu reformy systému na Ukrajine, kde bolo pred inváziou v rôznych inštitúciách umiestnených viac než 105 000 detí. Tento počet bol vôbec druhý najvyšší v Európe, hneď po Rusku.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Táto brutálna vojna jasne ukázala, že je potrebné ukončiť nebezpečenstvá, ktorým čelia deti v inštitucionálnej starostlivosti,“ povedal Bill Van Esveld z Human Rights Watch.

Navrátenie detí, ktoré ruské sily nelegálne presídlili z Ukrajiny, by malo byť podľa neho „medzinárodnou“ prioritou.

V správe tejto ľudskoprávnej organizácie sa uvádza, že do Ruska alebo na Moskvou okupované územia Ukrajiny bolo premiestnených najmenej niekoľko tisíc detí. Sto inštitúcií, v ktorých bolo pred rokom 2022 umiestnených viac než 32 000 ukrajinských detí, sa podľa HRW nachádza na územiach momentálne okupovaných Rusmi.

Ukrajina sa takmer dve desaťročia snažila o reformu systému ústavnej starostlivosti o deti, počet takýchto inštitúcií však len naďalej narastal – zo 663 v roku 2015 na 727 v roku 2022, uvádza sa v správe HRW. V dôsledku vojny pritom mnoho ukrajinských ľudí osirelo alebo bolo odlúčených od svojich rodičov.

„Deti sú nanovo umiestňované do ústavov vrátane tých, ktorých rodičia boli zabití a zranení, ako aj tých, ktorých rodičov v dôsledku vojny postihla duševná kríza,“ upozornila organizácia.

Human Rights Watch v 55-stranovej správe poukázala aj na ďalšie problémy, ktorým čelia ukrajinské deti vrátane psychologických tráum, zanedbávania a nedostatočnej starostlivosti v dôsledku chýbajúceho opatrovateľského personálu.

„Mnoho detí v ústavoch sa muselo celé týždne ukrývať pred bombardovaním v pivniciach bez elektriny a tečúcej vody, a to aj deti so zdravotným postihnutím,“ uvádza Human Rights Watch.

Napríklad skupina takýchto detí z ústavu v Mariupole „štyri dni po evakuácii do Ľvova v marci 2022 neprehovorila ani slovo,“ píše sa v správe.

Organizácia tiež zdôraznila, že tisíce detí z ústavov na Ukrajine boli vysídlené do zahraničia a niektoré zostávajú nezvestné, cituje AFP. (TASR)

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO