SME Minúta: Na Ukrajine sa podľa vyšetrovateľov OSN diali vojnové zločiny

Otvorené prenasledovanie občianskej spoločnosti v Rusku zo strany tamojšieho režimu dosiahlo za posledné mesiace novú vrcholnú úroveň. Od začiatku invázie došlo k nárastu represií voči opozícii, médiám i nezávislým organizáciám.

Vyplýva to z najnovšej správy, ktorú pre Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe vypracovala nemecká právnička Angelika Nussbergerová.

„Hlavná stratégia ruských úradov je postavená na zastrašovaní,“ uviedla Nussbergerová vo svojej analýze, ktorej zistenia prezentovala vo štvrtok vo Viedni. Vypracovaním tejto správy o ľudských právach, právnom štáte a demokracii v Rusku ju v júli poverilo 38 z 57 členských štátov organizácie.

Moskva s ňou však spolupracovať odmietla, a nepovolila jej ani vycestovať do Ruska. Nussbergerovej analýza je založená na rozhovoroch s predstaviteľmi občianskej spoločnosti, ako aj bývalými či súčasnými ruskými činiteľmi, ktorí v nej pre ochranu ich bezpečnosti nie sú menovaní.

Nussbergerová vo svojej správe uvádza, že ruský prezident Vladimir Putin má priamu kontrolu nad všetkými orgánmi činnými v trestnom konaní.

Právnička dodáva, že od roku 2012, keď sa Putin po prestávke, počas ktorej bol premiérom, stal opätovne prezidentom, vzniklo v Rusku množstvo represívnych zákonov. Propaganda a násilie pritom medzičasom podľa jej správy vytvorili v tejto krajine „atmosféru strachu a zastrašovania“. (TASR)

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO