SME Minúta: NATO je pripravené podporovať Ukrajinu aj celé roky, vyhlásil Stoltenberg

Ruskí vojaci v Donbase popravili Ukrajincov, ktorí sa chceli vzdať. Nejde o prejavy jednotlivcov, ale systematické konanie, tvrdia USA s tým, že majú dôveryhodné informácie o týchto zločinoch.

„Máme dôveryhodné informácie, že ruská vojenská jednotka operujúca v blízkosti Donecku popravila Ukrajincov, ktorí sa pokúšali vzdať, namiesto toho, aby ich zajala,“ povedala na pôde OSN to uviedla osobitná americká vyslankyňa pre medzinárodné trestné právo Beth Van Schaacková. 

„Ak sa tieto správy potvrdia, išlo by o porušenie základného princípu vojnového práva – zákazu hromadnej popravy civilistov a bojovníkov, ktorí sú vyradení z boja z dôvodu kapitulácie, zranenia alebo inej formy nespôsobilosti,“ pokračovala americká vyslankyňa.

Podľa nej má Washington z Ukrajiny aj vierohodné správy o popravách civilistov so zviazanými rukami, o známkach mučenia na telách obetí, ako aj o „hrôzostrašnom“ sexuálnom násilí páchanom na ženách a dievčatách.

„Zábery a správy tohto druhu naznačujú, že zverstvá (páchané na Ukrajine) nie sú dôsledkom konania niektorých jednotiek alebo jednotlivcov, ktorí sa ‚spustili z reťaze‘. Odhaľujú skôr hlboko znepokojujúci vzorec systematického zlého zaobchádzania vo všetkých oblastiach, kde operujú ruské sily,“ uviedla.

„Náš odkaz ruskému vojenskému a politickému vedeniu je tento – svet vidí (čo sa deje) a vy budete (za svoje činy) niesť zodpovednosť,“ dodala Van Schaaková.

Spojené štáty preto podľa nej podporujú vyšetrovania zverstiev na Ukrajine zo strany Medzinárodného trestného súdu (ICC), OSN a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Americká vyslankyňa v OSN zdôraznila, že dôkazy o ruských zločinoch na Ukrajine každodenne pribúdajú. (TASR)

Celý článek zde |