SME Minúta: NATO plánuje vojenské cvičenia na odstrašenie Ruska

Úroveň radiácie v Černobyle nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudí v jej okolí, uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu po posúdení situácie v bývalej jadrovej elektrárni.

Správu agentúra zverejnila po tom, čo jej inšpektori vycestovali do Černobyľu, aby tam po stiahnutí ruských jednotiek poskytli technickú podporu.

Rusko okupovalo oblasť Černobyľu počas piatich týždňov, podľa mediálnych informácií mohli byť ruskí vojaci vystavení žiareniu počas bojov v tejto oblasti.

Inšpektori MAAE objavili vyššie úrovne radiácie vo vnútri i v okolí zákopov, ktoré vykopali ruskí vojaci, nedosahovali však nebezpečnú úroveň, spresnil šéf agentúry Rafael Grossi. „Je celkom jasné, že to nie je miesto na piknik alebo vykopávky,“ podotkol s tým, že ročná úroveň radiácie v zákopoch predstavovala 6,5 milisieverta. Pre porovnanie, personálu v ukrajinských jadrových zariadeniach bolo povolené byť vystavený maximálnej úrovni 20 milisievertov za jeden rok, dodal Grossi.

Najväčšie starosti podľa neho v súčasnosti vyvoláva jadrová elektráreň v Záporoží na juhovýchode Ukrajiny, ktorá je pod kontrolou Ruska. Ruské jednotky využívajú letisko Melitopoľ v Záporožskej oblasti pre svoje stíhačky a helikoptéry, tvrdí generálny štáb ukrajinskej armády.

Akýkoľvek nesprávne nasmerovaný projektil alebo podobná nehoda by mohli mať vážne následky, dodal Grossi. (TASR)

Celý článek zde |