SME Minúta: Odesu zasiahali ruské rakety, jedna strela trafila obytný blok

Rusko rozšírilo zoznam tzv. zahraničných agentov. Do registra médií pribudlo ďalších osem subjektov.

Je medzi nimi aj viacero prominentných novinárov, napr. bývalý šéfredaktor rozhlasovej stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov, publicista Alexandr Nevzorov, novinár a komentátor Sergej Parchomenko, ako i spolupracovníci Rádia Sloboda (RFE/RL) Jekaterina Lušnikovová, Artur Asafiev a Vladimir Voronov, či sociológ Viktor Vachštajn a aktivista za práva komunity LGBT Jaroslav Sirotkin.

Do registra fyzických osôb vykonávajúcich funkciu tzv. zahraničného agenta pridali aj mená ďalších dvoch opozičných politikov, Leonida Volkova a Vladimira Kara-Murzu. Podľa ministerstva spravodlivosti sa venovali politickým aktivitám v záujme Ukrajiny.

Jednotlivci alebo subjekty označení ako „zahraniční agenti“ musia zverejniť zdroje financovania, podrobiť sa auditu a k textom, videám a príspevkom na sociálnych sieťach doplniť titulok, že daný útvar vytvorilo zahraničné médium alebo ruská právnická osoba vykonávajúca funkciu zahraničného agenta.

Tento štatút – podľa AFP – pripomína termín „nepriateľ ľudu“ zo sovietskych čias. Má sa vzťahovať na osoby alebo skupiny, ktoré dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia a vykonávajú politickú činnosť rôzneho druhu. (TASR)

Celý článek zde |