SME Minúta: Plánovaný prejav Zelenského na Slovensku preložili

Nemecko podporí proces prijatia Fínska a Švédska do NATO. Potvrdil to kancelár Olaf Scholz na stretnutí s premiérkami Fínska a Švédska, Sannou Marinovou a Magdalenou Anderssonovou, počas zasadania vlády.

Rozhodnutia o podaní žiadosti o členstvo v Aliancii by museli prijať obe krajiny, povedal Scholz. „Pre nás je ale jasné: Ak by sa tieto dve krajiny rozhodli, že chcú patriť k NATO, môžu rátať s našou podporou,“ vyhlásil spolkový kancelár.

O podpore zo strany Berlína uistil Scholz aj nezávisle od členstva týchto dvoch krajín v Severoatlantickej aliancii či v čase, kým sa o takomto členstve bude rozhodovať.

Predsedníčky vlád Švédska a Fínska sa predtým zúčastnili na rokovaní nemeckého spolkového kabinetu. V oboch krajinách prebieha od vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu úsilie o vstup do NATO, konštatuje DPA.

Generálny tajomník tejto vojenskej aliancie Jens Stoltenberg im už v prípade podania žiadosti o členstvo prisľúbil rýchle prijatie.

Sanna Marinová povedala, že „ruský útok na Ukrajinu úplne zmenil naše bezpečnostné prostredie“. „Musíme rozhodnúť, či požiadame o členstvo v NATO alebo budeme pokračovať v našej terajšej ceste,“ dodala.

Magdalena Anderssonová konštatovala, že parlament jej krajiny uskutočňuje bezpečnostné posudzovanie, ktoré predstaví 13. mája. „Súčasťou analýzy je budúce obranné partnerstvo Švédska, vrátane diskusie o NATO, a do úvahy sa berú všetky možnosti,“ uviedla. (TASR)

Celý článek zde |