SME Minúta: Putin podpísal dekrét, ktorý umožňuje širšiu mobilizáciu, než opisoval v prejave

Dôležité

Dekrét podpísaný ruským prezidentom Vladimirom Putinom umožňuje širšiu mobilizáciu, než opisoval vo svojom prejave. Šéf Kremľa hovoril o čiastočnej mobilizácii a spomenul, že povolaní budú len vojenskí záložníci.

Mali to byť tí, ktorí slúžili v ozbrojených silách a majú špecifické vojenské profesijné zaradenie a zodpovedajúce skúsenosti. Ako však referuje spravodajský web CNN, Putinove slová sa do schváleného legislatívneho znenia nedostali.

Prvý paragraf dekrétu, ktorý podpísal prezident Putin, hovorí o „čiastočnej mobilizácii“. Bližšie však nedefinuje tých, ktorých sa týka. Namiesto toho hovorí, že jediní ľudia, na ktorých sa nevzťahuje, sú tí, ktorí nie sú spôsobilí z dôvodu veku, choroby alebo uväznenia.

V druhom paragrafe sa píše, že prezident sa rozhodol „povolať občanov Ruskej federácie na vojenskú službu mobilizáciou do ozbrojených síl Ruskej federácie. Občania Ruskej federácie povolaní do vojenskej služby v rámci mobilizácie majú postavenie vojenského personálu vykonávajúceho vojenskú službu v ozbrojených silách Ruskej federácie na zmluvnom základe“.

Nezávislý ruský denník Novaja Gazeta napísal, že až jeden milión Rusov môže byť povolaných do vojny na Ukrajine. Citoval pri tom nemenovaného predstaviteľa Putinovej vlády.

Zdroj novinám ďalej povedal, že siedmy článok dekrétu, ktorý Putin podpísal, umožňuje ruskému ministerstvu obrany povolanie takéhoto počtu osôb. „Počet bol niekoľkokrát upravovaný, a na konci sa dohodli na jednom milióne,“ citoval zdroj denník The Guardian.

Ruský právnik v oblasti ľudských práv Pavel Čikov tiež na Telegrame uviedol, že dekrét stanovuje mobilizáciu „v najširšom zmysle“. „Prezident to necháva na uváženie ministra obrany. Takže v skutočnosti je to ruské ministerstvo obrany, ktoré rozhodne, kto, odkiaľ a v akom počte bude vyslaný do vojny.“ (SITA, TASR)

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO