SME Minúta: Rusi po ukrajinskej ofenzíve stiahli podľa Britov časť svojich ponoriek z Krymu

Najvyšší predstaviteľ samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin vyzval lídra separatistov v susednej Luhanskej oblasti, aby spojili úsilie zamerané na prípravu referenda o pričlenení k Rusku.

Pušilin podľa videonahrávky zverejnenej na sociálnych sieťach lídrovi samozvanej Luhanskej ľudovej republiky Leonidovi Pasečnikovi v telefonáte povedal, že „naše kroky by mali byť synchronizované“.

Výzva je podľa agentúry Reuters známkou nervozity Moskvou podporovaných predstaviteľov v Donbase z úspechu ukrajinskej protiofenzívy v regióne.

„Okupanti sú očividne v panike,“ vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelnom televíznom príhovore s tým, že sa teraz sústredí na „rýchlosť“ v oslobodených oblastiach. „Rýchlosť, s akou sa presúvajú naše jednotky. Rýchlosť pri obnove normálneho života,“ dodal.

Ukrajinský gubernátor Rusmi kontrolovanej Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uviedol, že ukrajinské sily znova ovládli mesto Kreminna a dedinu Bilohorivka blízko mesta Lysyčansk, ktoré padlo po týždňoch bojov v júli.

„Luhanská oblasť je hneď vedľa. Deokupácia nie je ďaleko,“ citoval ho Reuters, ktorý pripomenul, že správy ukrajinských a ruských predstaviteľov z bojiska nebolo možné nezávisle overiť. (TASR)

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO