SME Minúta: Ruské útoky na železnice si vyžiadali päť obetí

Rusko zlyháva vo svojich vojnových cieľoch, Ukrajina je úspešná, vyhlásil americký minister zahraničia Antony Blinken, ktorý s americkým ministrom obrany navštívil Kyjev.

„Rusko sa snažilo v rámci svojho cieľa odobrať (Ukrajine) suverenitu, vziať jej nezávislosť. To sa nepodarilo,“ povedal dnes Blinken na tlačovej konferencii blízko poľsko-ukrajinských hraníc. Rusko sa podľa neho snažilo presadiť silu svojej armády a ekonomiky, čo sa mu podľa šéfa americkej diplomacie taktiež nepodarilo.

„Nevieme, ako sa bude táto vojna ďalej vyvíjať, ale vieme, že nezávislá Ukrajina bude existovať oveľa dlhšie, než bude na scéne (ruský prezident) Vladimír Putin,“ vyhlásil ďalej Blinken a Kyjevu prisľúbil ďalšiu americkú podporu.

Minister obrany Austin podľa Reuters povedal, že Ukrajine sa vyvinula tak, že táto krajina teraz potrebuje zbrane dlhého dosahu.

„Zdôrazňujú potrebu tankov. A my robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme im poskytli taký typ podpory, typ delostrelectva a munície, ktoré budú v tejto fáze boja účinné,“ citovala CNN Austina. (ČTK)

Celý článek zde |