SME Minúta: Rusko dúfa v dosiahnutie mieru diplomatickou cestou, povedal Putin po stretnutí so šéfom OSN

Konflikt na Ukrajine je nebezpečným budíčkom pre OSN, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov po rokovaní so šéfom OSN Antoniom Guterresom. Lavrov OSN obvinil zo snahy obísť základné pravidlá organizácie.

Dvojica diskutovala o možných krokoch na posilnenie spolupráce v humanitárnej oblasti. Guterres povedal, že OSN je pripravená zasiahnuť, aby pomohla civilistom uväzneným v Mariupoli. Situáciu v meste opísal šéf organizácie ako krízu v kríze. Guterres na stretnutí navrhol, aby OSN spolu s Ruskom, Ukrajinou a Červeným krížom spolupracovali a umožnili ľuďom odísť „akýmkoľvek smerom, ktorý si zvolia“.

Diskusia sa postupne vyostrila. Lavrov začal hovoril o „ukrajinských zločinoch“ v Luhanskej a Doneckej oblasti Ukrajiny. Do toho zasiahol Guterres, ktorý povedal, že Rusko má „veľa sťažností“, existuje však veľké množstvo mechanizmov, ktorými sa tieto sťažnosti dajú riešiť.

Guterres potom dodal, že je jedna vec, ktorú žiadne argumenty nezmenia. „Nemáme žiadne ukrajinské jednotky na území Ruskej federácie, máme však ruské jednotky na území Ukrajiny,“ povedal. (SME, Sky News)

Celý článek zde |