SME Minúta: Rusko na Ukrajine nepoužije jadrové zbrane, tvrdí Lavrov

Kremeľ odmietol zverejniť podrobnosti o obetiach potopenia ruského krížnika Moskva, hoci sa množia hlasy rodičov žiadajúcich pravdu o svojich nezvestných deťoch.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že posádku z bojovej lode, ktorá môže pojať 680 námorníkov, evakuovali – neposkytlo však o tom ďalšie podrobnosti.

Po potopení Moskvy sa na sociálnych sieťach ozvali rodičia a ďalší rodinní príslušníci námorníkov – vrátane brancov -, ktorí slúžili na palube krížnika, a informovali, že ich deti sú nezvestné a žiadajú odpovede.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na žiadosť o vyjadrenie povedal, že Kremeľ nemá oprávnenie nemá oprávnenie .

,,Všetka komunikácia prebieha len prostredníctvom ministerstva obrany,“ uviedol Peskov. ,,Všetky informácie dáva ministerstvo obrany a my nie sme oprávnení nič zverejňovať,“ dodal.

Niekoľko rodín na sociálnych sieťach alebo vo vyhláseniach pre nezávislé ruské či zahraničné médiá uviedlo, že nemôže nájsť svoje deti, ktoré slúžili na palube Moskvy.

Dmitrij Škrebec tvrdí, že jeho syn Jegor, branec, bol kuchárom na spomínanej lodi a teraz je na zozname nezvestných. ,,Branec, ktorý sa nemal zúčastňovať na akciách proti nepriateľovi, je teraz zapísaný ako nezvestný,“ napísal v príspevku na ruskej najväčšej sociálnej sieti VKontakte.

Škrebec dodal, že keď sa pokúšal dozvedieť o tragédii viac, veliteľ krížnika a jeho zástupca s ním prestali komunikovať.

V pondelok Škrebec oznámil, že je v kontakte s troma ďalšími rodinami, ktorých synovia-branci sú po potopení Moskvy takisto nezvestní. ,,Potrebujeme písomné odpovede na naše otázky, kde sú naše deti,“ povedal Škrebec.

Nezávislý ruskojazyčný spravodajský portál Meduza s odvolaním sa na zdroj blízky veleniu čiernomorskej flotily uviedol, že zahynulo 37 členov posádky Moskvy. Zranených bolo približne 100 námorníkov, ale presný počet nezvestných nie je neznámy. V čase, keď bola Moskva zasiahnutá, sa na jej palube nachádzalo okolo 500 ľudí. (TASR)

Celý článek zde |